خبر فوری:

فونیکس - هدر اخبار
کد مطلب: ۹۰۹۶۲۶

«تجارت‌نیوز» گزارش می‌دهد:

رونق اجاره واحدهای زیر ۲۰ متر در تهران!

رونق اجاره واحدهای زیر 20 متر در تهران!

بررسی آگهی‌های اجاره مسکن در شهر تهران نشان می‌دهد، مردم به‌ دلیل کاهش توان اقتصادی در سال‌های گذشته، اکنون حاضر به اجاره خانه‌ها و سوئیت‌هایی هستند که متراژ برخی از آنها به 20 متر هم نمی‌رسد. برای مثال، مالک اتاقی 16 متری و بالای 33 سال، سوئیت خود را به دو تا سه نفر اجاره می‌دهد.

به گزارش تجارت‌نیوز، استانداردها در ایران می‌گوید هر فرد به‌ طور متوسط به 17.5 متر فضا برای زندگی نیاز دارد. به بیان دیگر یک خانواده دونفره برای یک زندگی استاندارد به خانه‌ای با متراژ بالاتر از 35 متر نیاز دارد.

این در حالی‌ است که طی سال‌های اخیر، تورم و فقر عمومی باعث شده مردم برای سکونت، به خانه‌هایی زیر این استاندارد قانع شوند؛ خانه‌هایی که به‌ طور مستقیم رفاه زندگی آنها را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

اجاره خانه‌های زیر 35 متر در تهران

کارشناسان، تهران را جهنم مستاجران می‌نامند. تورم اجاره طی سال‌های اخیر در این شهر سرعت افسارگسیخته‌ای پیدا کرده و اکنون تعداد بی‌شماری از خانوارها برای یافتن سرپناهی حداقلی به هر ریسمانی چنگ می‌اندازند.

یکی از این ریسمان‌ها اجاره آپارتمان‌ها و سوئیت‌هایی با متراژ غیراستاندارد است. بررسی‌های تجارت‌نیوز نشان می‌دهد امسال نیز تعداد آگهی‌ خانه‌هایی با متراژ زیر 35 متر در تهران کم نیست، اما این خانه‌ها نیز اجاره کمی ندارند.

5566

برای مثال یک سوئیت 20 متری در خیابان هاشمی، محدوده دامپزشکی که ساخت آن به سال 1385 بازمی‌گردد به 220 میلیون تومان بابت رهن کامل نیاز دارد. این واحد همچنین در طبقه همکف یک ساختمان واقع شده است.

همچنین یک سوئیت 30 متری و 17 ساله در محله خانی‌آباد که مشابه فایل قبل در طبقه همکف قرار دارد، 250 میلیون تومان رهن کامل، قیمت‌گذاری شده است. مشاوران املاک معتقدند اجاره‌بها از ابتدای سال 1403 روندی نسبتاً افزایشی را پیموده است و در آینده نیز این روند صعودی ادامه دارد.

اجاره خانه‌های زیر 20 متر در تهران رونق گرفت

آگهی‌ واحدهای غیراستاندارد به 20 تا 35 متر محدود نمی‌شود و در این بین حتی خانه‌هایی با متراژ زیر 20 متر نیز به چشم می‌خورد.

برای مثال سوئیتی 15 متری و 23 ساله در محله شمیران نو که در طبقه همکف یک ساختمان سه‌طبقه واقع شده است، 30 میلیون تومان رهن و چهار میلیون تومان اجاره ماهانه دارد.

همچنین مالک ساختمانی در محله خاوران، اتاقی 10 متری را که روی پشت بام واقع شده است با 50 میلیون تومان رهن و پنج میلیون تومان اجاره ماهانه آگهی کرده است.

Screenshot (4)

در این بین یک آگهی نیز وجود دارد که اتاقی 16 متری و بالای 33 سال را با اجاره سه میلیون تومان، به دو تا سه نفر اجاره می‌دهد. در آگهی ذکر شده سرویس بهداشتی نیز مشترک است.

Screenshot (5)

مالک سوئیتی 35 متری نیز در محله گرگان، برای ملک خود رهنی 20 میلیون تومانی و اجاره‌ای 10 میلیون تومانی در نظر گرفته است.

این در حالی‌ است که حقوق کارگران متاهل و دارای یک فرزند در سال 1403 طبق قانون، پس از کسر مبلغ حق بیمه برای ماه ۳۰ و ۳۱ روزه به‌ترتیب حداقل ۱۰ میلیون و ۲۰ هزار و ۱۶۹ تومان و ۱۰ میلیون و ۲۴۲ هزار و ۳۲۱ تومان خواهد بود. 

این بدان معناست که یک کارگر برای پرداخت اجاره ماهانه سوئیتی زیر 35 متر نیز باید حقوق خود را به‌ طور کامل پرداخت کند.

کارشناسان معتقدند درصورتی‌که امسال نیز برای بازار اجاره اقدام موثری انجام ندهد، این بازار از آنچه اکنون شاهد هستیم، وضعیت سخت‌تری نسبت به سال قبل پیدا خواهد کرد.

گزارش‌های بیشتر را در صفحه مسکن تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.