فونیکس - هدر اخبار
کد مطلب: ۸۵۴۲۸۹

واردات گوشت قرمز به بیش از ۱۲۰ تن در روز رسید

واردات گوشت قرمز به بیش از ۱۲۰ تن در روز رسید

قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی در امور بازرگانی در خصوص واردات گوشت قرمز گفت: روزانه 60 تن گوشت گرم گوسفند و 60 تا 70 تن گوشت گوساله گرم از پاکستان وارد می‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز ،قائم مقام وزیر کشاورزی گفت: در زمینه واردات دام سبک به 120 تن می‌رسیم و همچنین با همکاری بانک مرکزی منابع ارزی مناسبی برای تنخواه واردات گوشت قرمز اختصاص داده می‌شود که به دستور معاون اول انجام شده و پیش‌بینی‌ما این است که بازار گوشت ظرف یک ماه آینده به تعادل برسد.

پیمان‌پاک با تقدیر از تلاش‌های بانک مرکزی برای آزادسازی منابع ارزی گفت: متأسفانه برخی این موفقیت را نادیده انگاشته و آن را به عنوان نفت در برابر غذا قلمداد کردند، در حالی که منابع بلوکه شده ما آزاد شده. از طرفی وزارت جهاد کشاورزی طبق قانون باید 20 میلیارد دلار منابع برای نهاده‌های دامی دریافت کند و در حال حاضر که منابع ارزی بلوکه شده آزاد شده است از این طریق می‌پردازیم بنابراین به معنای تهاتر نفت با غذا نیست.

قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی در امور بازرگانی در مورد تأمین گوشت قرمز گفت: در زمینه گوشت قرمز هم مانند مرغ سال گذشته آسیب‌هایی وارد شد. در مورد مرغ می‌توان با برنامه‌ریزی 45 تا 60 روزه آن را برطرف کرد، اما در مورد گوشت قرمز زمان زیادی لازم است تا آسیب وارد شده جبران شود.

وی گفت: برنامه تولید قراردادی و دام پایه پرواری دنبال می‌شود. سال گذشته به خاطر حذف ارز 4200 تومانی بخشی از دامداران با ا فزایش هزینه تولید دچار مشکل شدند. جمعیت دامی کاهش پیدا کرد.

پیمان‌پاک با بیان اینکه نیاز کشور به گوشت قرمز سالانه یک‌میلیون تن است، گفت: از این میزان صد هزار تن ا ز طریق واردات تأمین می‌شود اما امسال علاوه بر این رغم 150 هزار تن دیگر هم باید وارد شود و یک مشکل در بخش کشاورزی، آمارها هستند که آمار دقیق از تولید و مصرف وجود ندارد، اما امسال 150 هزار تن گوشت قرمز مازاد بر نیاز 100 هزار تنی سالهای قبل باید واردات شود که تا اردیبهشت سال 1403 این واردات انجام خواهد شد.

وی ادامه داد: نیاز وارداتی گوشت قرمز 100 هزار تن گوشت منجمد برزیلی است که مصرف صنعتی دارد. همچنین گوشت قرمز دام سبک هم از کشورهای اوراسیا و افریقا تأمین می‌شود و اولین محموله گوشت افریقایی ظرف دو هفته آینده وارد بازار می‌شود. بخشی از گوشت هم از مغولستان و کشورهای شرق اروپا و اخیرا از استرالیا وارد خواهد شد.

قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی در امور بازرگانی گفت: روزانه 60 تن گوشت گرم گوسفند و 60 تا 70 تن گوشت گوساله گرم هم از پاکستان وارد می‌شود. در زمینه دام سبک به 120 تن می‌رسیم و همچنین با همکاری بانک مرکزی منابع ارزی مناسبی برای تنخواه واردات گوشت اختصاص داده می‌شود که به دستور معاون اول انجام شده و پیش‌بینی‌ما این است که بازار گوشت ظرف یک ماه آینده به تعادل برسد.

وی همچنین ادامه داد: تلاش می‌شود قیمت گوشت در زمستان افزایش نیابد و نرخ گوشت به قیمت سالهای قبل که برای گوشت لاشه کیلویی 320 تا 330 هزار تومان بود برسیم.

پیمان‌پاک اظهار داشت: در حال حاضر گوشت وارداتی کیلویی 260 هزار تومان در میادین میوه و تره‌بار عرضه می‌شود. روزانه 10 هزار گوسفند هم در کشتارگاه‌های تهران ذبح می‌شود.

وی در مورد قیمت باثبات شقه گوسفندی گفت: این نرخ بین 320 تا 340 هزار تومان خواهد بود. و اردات گوشت گرم هم با ارز نیمایی انجام می‌شود.

پیمان پاک در مورد خبری که به اشتباهی در هفته قبل در مورد حذف ارز نیمایی گوشت منتشر شده بود گفت: گوشت قرمز با ارز نیمایی تأمین می‌شود. البته یک بخشی از گوشت قرمز به صورت منجمد برای صنایع و رستوران‌ها تأمین می‌شود که معطل تأمین ارز 28 هزار و 500 تومانی مانده بود، در نتیجه قیمت در بازار به صورت کاذب بالا رفت اما با همکاری اتحادیه‌ها و واردات به موقع و همچنین انتقال محموله گوشت منجمد از گروه یک به گروه دوم کالایی و اختصاص یک‌میلیارد دلار منابع ارزی برای آن شاهد افزایش عرضه بودیم و قیمت گوشت گوساله منجمد از 350 هزار تومان به 300 هزار تومان کاهش یافت.

وی با بیان اینکه کنجاله سویا برای دام‌های شیری است، گفت: نکته دیگر این است که معاونت امور دام وزارت جهاد کشاورزی بر روی اصلاح جیره غذایی دام کار می‌کند و نباید دامداران صرفا وابسته به کنجاله سویا باشند، بلکه می‌توانند با کنجاله‌های دیگر مانند کلزا و سایر دانه‌های روغنی هم تأمین کرد.

منبع: فارس

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.