بهترین روغن کمپرسور باد چیست + نحوه تعویض آن

بهترین روغن کمپرسور باد چیست + نحوه تعویض آن

انتخاب یک روغن استاندارد و مناسب برای کمپرسور و تعویض به موقع آن می‌تواند به عملکرد دستگاه کمک کند. بهتر است با توجه به نوع فعالیت خود، روغن روانکاری را انتخاب کنید.

روغن کمپرسور وظیفه روانکاری قطعات و مبدل حرارتی را دارد و باید به صورت دوره ای تعویض شود تا عملکرد دستگاه مختل نشده و در بهترین وضعیت کار کند. چراکه روغن پس از مدتی غیر قابل استفاده شده و نمی تواند وظیفه خود را به خوبی انجام دهد. انتخاب یک روغن استاندارد و مناسب برای کمپرسور و تعویض به موقع آن می تواند به عملکرد دستگاه کمک کند. بهتر است با توجه به نوع فعالیت خود، روغن روانکاری را انتخاب کنید. بنابراین اگر با کمپرسور باد مدل های روتاری، تیغه‌ای، اسکرو، یخچالی و … کار می کنید با ما همراه باشید تا در ادامه این مقاله با معیارهای انتخاب بهترین روغن کمپرسور باد و نحوه تعویض آن آشنا شوید.

دلایل استفاده از روغن در کمپرسور باد چیست؟

احتمالا این سوال برای شما هم پیش آمده است که چرا باید برای کمپرسور، روغن بریزیم؟ وجود روغن یکی از اصل‌های مهم از زمان طراحی و استفاده این دستگاه است. مهم‌ترین دلیل آن، روانکاری است. باعث می‌شود تا بخش‌های متحرک آن راحت‌تر حرکت کنند. دلیل دوم آن کاهش دمای مبدل می‌باشد؛ چرا که حرارت تولید شده را جذب می‌کند و از این طریق مانع افزایش دما می‌شود. یکی از بخش‌های اصلی کمپرسورها هواساز آن است که در صورت نبود روغن عملکرد صحیحی نخواهد داشت و در نتیجه ممکن است باعث خراب شدن کمپرسور شود. از این رو استفاده از روغن در این دستگاه صنعتی بسیار حائز اهمیت می‌باشد.

دلیل تعویض روغن کمپرسور

همه روغن های کمپرسور باد، حتی بهترین آنها را باید پس از مدتی تعویض کرد. تعویض روغن یکی از کارهایی است که هرچند مدت یکبار باید انجام دهید. اما علت آن چیست؟ وجود ذرات ریز در هوا و همچنین در مماس با قطعات دستگاه، باعث می‌شود که به درون روغن نفوذ کنند. نتیجه آن چیزی جز سایش و فرسایش بخش‌های داخلی نخواهد بود. چرا که در صورت حرکت روغن، این ذرات، قسمت‌های داخلی دستگاه را خط می‌اندازند.

در نتیجه دستگاه زودتر آسیب دیده و خراب می‌شود. برای محافظت از آن و استفاده طولانی مدت باید هر چند وقت یکبار روغن آن را تعویض کنید. اما سوالی که مطرح می‌شود این است که چه زمانی جهت تعویض کمپرسور باد اقدام کنیم؟ این بازه زمانی بر روی کمپرسور باد درج می‌شود. اما اگر درج نشده باشد، هر شش الی هشت ماه یکبار می‌توانید این کار را انجام دهید که برابر با هر ۳۰۰ الی ۵۰۰ ساعت کارکرد است.

انتخاب بهترین روغن کمپرسور باد

دانستن اهمیت روغن کمپرسور سبب می‌شود تا در انتخاب آن محتاط باشید. شما باید بهترین روغن را برای کمپرسور خود انتخاب کنید. به این منظور به سراغ کاتالوگ و یا دفترچه راهنما خود بروید. روی آن روغن مناسب برای کمپرسور متناسب با عملکرد و مشخصاتی که دارد نوشته شده است. اگر کمپرسور شما از نوع اسکرو است روغن‌هایی با گرید ۶۸ بهترین گزینه برای آن خواهند بود.

برای کمپرسورهای پیستونی نیز روغن های مخصوص وجود دارد که با نام vdl 100 شناخته می‌شود و می توانید تهیه کنید. توجه داشته باشید که برای محافظت از ابزار خود بهتر است سرخود برای آن روغن انتخاب نکنید. بهتر است در زمان خرید این دستگاه، روغن مناسب برای آن را هم خریداری کنید تا در مواقع مورد نیاز به راحتی به آن دسترسی داشته باشید.

بهترین روغن کمپرسور باد چه مشخصاتی دارد؟

برای آنکه در زمان خرید دچار تردید نشوید و بتوانید انتخابی هوشمندانه داشته باشید باید با ویژگی‌های بهترین روغن کمپرسور باد آشنا باشید که عبارتند از:
۱- غلظت مناسب برای این روغن برابر با ۲۰ الی ۳۰ است.
۲- هر چه هوا گرم تر باشد به سراغ نمونه غلیظ تری بروید.
۳- دارای رطوبت کمی باشد.
۴- فاقد مواد شیمیایی و شوینده باشد.
۵- از فروشگاه و برند معتبر خریداری شود.
۶- دارای قیمت مناسبی باشد.

چرا نمی‌توان از روغن خودرو برای کمپرسور باد استفاده کرد؟

روغن‌هایی که برای استفاده در اتومبیل ها مناسب هستند دارای مواد شوینده جهت تمیز کردن موتور است. همچنین رطوبت بالایی داشته و رقیق‌تر هستند. به همین دلیل برای استفاده در کمپرسورها مناسب نیستند و باید به سراغ نمونه مناسبتری بروید. روغن کمپرسور را از شرکت سازنده معتبر تهیه کنید تا از کیفیت محصول اطمینان داشته باشید.

روغن مصنوعی بخریم یا روغن معدنی؟

دو نوع روغن برای این وسیله‌ها در بازار وجود دارد که ممکن است شما را سردرگم کند. اما باید بدانید که کدام یک از این نوع روغن برای دستگاه شما مناسب است. بدین منظور باید با مشخصات هرکدام از آنها آشنا شوید.
روغن معدنی: این نوع از روغن تحمل حرارت پایینی دارد و قیمت فروش آن نیز ارزان¬تر است.
روغن مصنوعی: به این نوع روغن، روغن سنتتیک نیز گفته می‌شود. روغن مصنوعی توانایی تحمل درجه حرارت بالا و طول عمر بیشتری دارد. در نتیجه تاثیر روانکاری آن نیز بهتر خواهد بود.

نحوه تعویض روغن کمپرسور باد چگونه است؟

همانطور که در بالا نیز اشاره شد روغن کمپرسور باید تعویض شود تا دستگاه عملکرد بهتری داشته باشد. بنابراین بهتر است با نحوه تعویض روغن آشنا شوید. کافی است دستگاه را روشن کنید تا دستگاه گرم شده و روغن را نیز گرم کند تا به راحتی از دستگاه خارج شود. ۲۰ دقیقه از روشن شدن دستگاه گذشت، درب روغن را باز کنید تا هوا وارد آن وارد شود. سپس پیچ خروجی روغن را بپیچانید و باز نمایید تا روغن سرریز شده و تخلیه شود.

صبر کنید تا قطره آخر آن خارج شود. سپس درب روغن را ببندید و از خروجی روغن جدید را درون آن بریزید. دستگاه را به صورت کامل تمیز کنید. از کامل بسته شدن خروجی‌ها مطمئن شوید. بهتر است کمپرسور را بار دیگر روشن کنید و اجازه دهید مجدد روغن آن گرم شود. بعد از گذشت نیم ساعت چک کنید که از درب های مخزن، نشتی وجود نداشته باشد.

جمع بندی

در این نوشتار به بیان اهمیت روغن کمپرسور باد و نحوه تعویض آن پرداختیم. همچنین گفتیم تعویض به موقع روغن می تواند عملکرد دستگاه را به طرز چشمگیری افزایش دهد. همه کمپرسورها به تعویض روغن نیاز دارند.

پس اگر با دستگاه کمپرسورباد کار می کنید حتما با روش تعویض روغن آن را نیز آشنا شوید و در زمان معینی اقدام به تعویض آن کنید. روغن کمپرسور را از مراکز تولیدی معتبر خریداری کنید تا از کیفیت آن اطمینان حاصل کنید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند