موضوعات داغ:

به بهانه خروج آمریکا از برجام، بازار را به ترک‌ها نبازیم

به بهانه خروج آمریکا از برجام، بازار را به ترک‌ها نبازیم

معاون کل اسبق سازمان توسعه تجارت ایران، با بیان اینکه نباید به بهانه خروج آمریکا از برجام، بازار را به کشورهایی مثل ترکیه که صرفا به دنبال تسخیر بازارهای ایران هستند، ببازیم.

کیومرث فتح‌اله کرمانشاهی با اشاره به سرمایه‌گذاری‌های سودآور در ایران برای ترک‌ها و حذف تولیدکنندگان ایرانی مشابه از گردونه رقابت، گفت: سرمایه‌گذاری در مورد هر کالا و خدمات در هر کشوری، بایستی با لحاظ منافع طرفین و به صورت برد- برد صورت پذیرد؛ اما اینک که به دلایل مشکلات ناشی از عدم اجرای کامل برجام و محدودیت‌های ارزی و عدم امکان نقل و انتقال و جابجایی ارز، شرایط جذب سرمایه‌گذاری مهیا نیست، نبایستی با هر شرایط و با هر قیمتی، ورود شرکت‌های خارجی از جمله ترک‌ها را زمینه‌هایی که توان تولید داخلی را تهدید می‌نمایند، تسهیل کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، معاون کل اسبق سازمان توسعه تجارت افزود: به خصوص در سال حمایت از کالای ایرانی و لزوم تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی، بازار به راحتی نباید در اختیار ترک‌ها قرار گیرد، مگر در شرایط برابر؛ به این معنا که اگر در زمینه اقتصادی، امتیازی به طرف مقابل می‌دهیم، در قبال دریافت امتیازی متقابل و برابر باشد.

وی معتقد است: اینکه اروپایی‌ها به بهانه محدودیت‌های تجاری، صرفا«دنبال منافع خود از طریق توسعه میادین نفت و گاز، صنایع سنگین مثل فولاد و خودرو باشند و مثل توتال با عقد قراداد IPC وارد و با تهدید ترامپ خارج شوند و ترک‌ها صرفا» به دنبال به تسخیر درآوردن بازاری مثل پوشاک ایران باشند تا صنایع داخلی را زمین‌گیر نمایند، این بدین معنی است که در مورد حمایت از صنایع داخلی و اقتصاد مقاومتی فقط شعار می‌دهیم و به فکر تامین منافع ملی نیستیم.

کرمانشاهی گفت: کشورمان با قرار گرفتن بر سر چهار راه عالم، از موقعیت ژئوپلتیک برخوردار و ظرفیت‌های بسیار خوب منطقه‌ای در همه حوزه‌های صنعت، معدن، کشاورزی و خدمات دارد و با مشارکت خارجی‌ها از جمله ترک‌ها می‌توان در ظرفیت خالی صنایع داخلی به صورت برد برد و با تامین منافع ملی طرفین کار را پیش برد.

وی اظهار داشت: بایستی با مشارکت طرف‌های خارجی به خصوص از طریق شرکت‌های کوچک و متوسط، به دنبال همکاری مشترک باشیم و اولویت با ایجاد اشتغال، ارتقای تکنولوژی و دانش فنی، ایجاد ارزش افزوده و ارزآوری بیشتر از طریق تکمیل ظرفیت‌های خالی، ارتقای کیفی، توسعه بسته بندی و برند سازی، بازاریابی و توسعه صادرات باشد.

کرمانشاهی گفت: تعجیل جهت عقد قرارداد با طرف‌های خارجی بدون لحاظ کردن منافع ملی، بیشتر جنبه تبلیغات و نمایش دارد تا تامین منافع کشور را به دنبال داشته باشد.

 

منبع:مهر

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند