ایران بروکر
خبر مهم : بنزین ۸۰۰۰ تومانی واقعیت دارد؟

بیانیه ضد ایرانی چهار کشور اروپایی / ادعای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره ایران چیست؟

IAEA

چهار کشور فرانسه، آلمان، انگلیس، آمریکا بیانیه‌ای را در ارتباط با برنامه هسته‌ای ایران و گزارش ادعایی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره اینکه ایران بدون اطلاع آژانس، تغییراتی در پیکربندی برخی از سانتریفیوژهای خود اعمال کرده است، منتشر کرده‌اند.

به گزارش تجارت‌نیوز، سه کشور فرانسه، آلمان، انگلیس به همراه آمریکا بامداد امروز شنبه (به وقت تهران) بیانیه‌ای را در ارتباط با آخرین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره برنامه هسته‌ای ایران صادر کرده و مدعی شدند که «ما گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مبنی بر اینکه ایران بدون اطلاع آژانس، تغییر اساسی در پیکربندی برخی از سانتریفیوژهای خود اعمال کرده است را مورد توجه قرار می‌دهیم. این سانتریفیوژها اورانیوم با غنای بالا تا 60 درصد را در سایت فردود تولید می‌کنند».

چهار کشور یاد شده در ادامه بیانیه مشترک خود که در وب سایت وزارت خارجه آمریکا منتشر شده است، مدعی شدند: «همانطور که آژانس اعلام کرد، این تغییر اعلام نشده با تعهدات ایران در توافقنامه پادمانی جامع NPT مغایر است…. با تغییر جدید گزارش شده در پیکربندی آبشارهای سانتریفیوژهای مورد استفاده برای تولید اورانیوم با درجه نزدیک به تسلیحات، نیاز است که ایران به تمام تعهدات پادمانی خود پای بند باشد و نظارت مورد نیاز آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را بپذیرد.»

چهار کشور غربی سپس مدعی شدند که «اظهارات ایران درباره این اقدامات ناکافی است. ما اقدامات ایران را بر اساس گزارش‌های بی‌طرفانه و عینی آژانس قضاوت می‌کنیم، نه بر اساس هدف ادعایی ایران. یادآوری می کنیم که تولید اورانیوم با غنای بالا توسط ایران در فردو خطرات مرتبط با اشاعه سلاح های هسته ای را به همراه دارد و هیچ توجیه غیر نظامی ندارد. با توجه به توقف اجرای تعهدات ایران در خصوص شفافیت و راستی آزمایی ذیل برجام و تعلیق اجرای پروتکل الحاقی برای نزدیک به دو سال از سوی ایران، اقدامات ایران نیز نگران کننده‌تر است. ایران همچنین به‌عنوان بخشی از تحقیقات پادمان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، علیرغم تصویب دو قطعنامه درباره این موضوع از سوی شورای حکام در سال گذشته، هنوز پاسخ معتبری به سؤالات باقی‌مانده آژانس ارائه نکرده است. ما از ایران می‌خواهیم که به تمام تعهدات بین‌المللی الزام‌آور قانونی خود بر اساس توافقنامه پادمان جامع با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پایبند باشد و در اجرای پادمان‌های مؤثر در فردو به طور کامل با آژانس همکاری کند.»

«برداشت آژانس بین‌المللی اتمی در فردو نادرست بود»

بیانیه چهارکشور غربی علیه ایران در حالی منتشر شده که دو روز پیش از این، اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی در مراسم افتتاح پنجاه و سومین نمایشگاه دستاوردهای حوزه صنعت هسته‌ای درباره گزارش اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفته بود: «برداشت بازرس آژانس از بازدیدش در فردو نادرست بود اما آن را بلافاصله به آژانس گزارش کرد.»

اسلامی درباره گزارش ادعایی آژانس گفت: «موضع‌گیری آژانس باعث ابراز تاسف است؛ اولا گزارش‌ها درباره هیچ کشوری جز ایران بلافاصله رسانه‌ای نمی‌شود. برداشت بازرس آژانس از بازدیدش در فردو نادرست بود اما آن را بلافاصله به آژانس گزارش کرد. ما بلافاصله توضیحات را ارائه کردیم که فیلم آن موجود و قابل ارائه است. این توضیحات همان روز مکاتبه شد و بازرس آژانس هم متوجه اشتباه خود شد.»

منبع: تسنیم

 

نظرات