اکسکوینو
تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

رشد نرخ سود چه پیامدهایی دارد؟ / احتمالات پس از بیشتر شدن سود سپرده بانکی

تسهیلات

بسیاری از مردم هنوز امید دارند که بالاتر رفتن سود بانکی بتواند نقش مثبت و موثری بر روند قیمت در دیگر بازارها و تورم بگذارد. در مقابل برخی با نظر به بازدهی فوق‌العاده سایر بازارها، معتقدند که بانک‌ها دیگر از دور رقابت با رقیبان قدر خود حذف شده‌اند.

به گزارش تجارت‌نیوز، بسیاری از کارشناسان معتقدند با توجه به وضعیت بازدهی بازارهایی مثل دلار، بورس، مسکن و… نرخ سود سپرده بانکی باید افزایش پیدا کند. از سوی دیگر هم بانک ‌مرکزی اخیرا نرخ سود بین بانکی را افزایش داده است و در پی این اقدام انتظار بالاتر رفتن نرخ سود سپرده کمی قوت گرفت.

بسیاری از مخاطبان تجارت‌نیوز افزایش نرخ سود بانکی را راه خوبی برای اثرگذاری بر سایر بازارها می‌خوانند و هنوز امید دارند که بالاتر رفتن سود بانکی بتواند نقش مثبت و موثری بر افسارگسیختگی بازارها و تورم بگذارد. در ادامه نظر تعدادی از آنان را می‌خوانید:

« چیزی نمانده اندک سپرده‌گذاران پول خود را از بانک‌ها بیرون بکشن تا بانک‌ها بیشتر دچار کمبود سرمایه بشن… افزایش سود بانکی باعث میشه مردم بجای سرمایه‌گذاری در بازار کاذب، پول خود را در بانک‌ها سپرده‌گذاری کنند. اطمینان مردم به بانک‌ها نسبت به بقیه جا بیشتر است»

« تنها نجات کشوراز این بحران بالا بردن سود بانکی هست والسلام»

« وقتی خود دولت میگه خارج شدن پول از بانک باعث تورم میشه چرا کاری می‌کنند اندک سپرده‌گذارن پول خود را از بانک بیرون بکشن؟ اگر مدیریت درست باشه در این مقطع که دولت و بانک‌ها نیاز شدید به سرمایه دارن با افزایش سود بانکی‌، این کمبود نه تنها جبران میشه بلکه پول‌های سرگردان از بازار واسطه‌گری و دلالی جمع و راهی بانک‌ها میشه تا در جهت وام به مردم‌، به تولیدها، به کارخانجات و… داده بشه و باعث ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی مملکت بشود. چرا مردم برای خرید آپارتمان به کشور همسایه هجوم ببرند؟ بهتر نیست این پول‌ها در کشور خودمان، برای مردم جهت رفع نیاز کسانی که احتیاج وام دارن خرج بشه؟ اگر جلوی خروج پول کشور را بگیریم انقدر پول ما بی ارزش نمیشه. چه احتیاجی هست که دولت بخواد پیش فروش نفت بکنه؟ اگر این پول‌ها وارد سیستم بانکی کشور بشه خیلی از مسائل مالی کشور حل‌شدنی هست. پولی که بانک از سپرده‌گذاری مردم درآمدزایی می‌کنه خیلی بیشتر از سودی هستش که به مردم میده»

« از وقتی سود بانک‌ها را کاهش دادن زلزله اقتصادی کشور را فرا گرفت. مردم نمیدونن پول‌شون را چیکار کنن یا به سمت دلار میرن یا طلا یا بورس …خوب بابا چرا اینقدر تو همه کاری فضولی میکنن؟ اینجوری همه چیز را میریزن به هم»

« تنها راه حل کاهش تورم در مملکت ما افزایش سود بانکی است وبس»

«چنانچه بانک‌ها فکر اساسی راجع به سود نکنند ظرف یکی دوماه اینده مردم تمام پولشون رو برمی‌دارن. چون از پاسال تا امسال ارزش پولشون نصف شد. یعنی اگه کود هم خریده بودن سود کرده بودند»

« به نظرم دولت سودبانکی را اگر ۳۵ درصد هم کنه مشکلی نداره در عوض پول جمع میکنه از بازار. یک مقدار ناچیزی در حد سود میاد بازار. دیگه این همه پول یهویی نمیاد بازار. بعد این‌که طلا از بازار جمع کنه مثل سکه و دلار رو از کف بازار…واقعا کاری نداره نهایتا سود مردم تو بورس می‌ذارند اگرهم نه استفاده برا زندگی. شما چند هزار میلیارد سپرده می‌کنی این به نفع دولته. سود رو از جای مثل وام دادن به شرکت و فروش و صادرات در بیار نه اینکه بانک ها مسکن یا طلا یا دلار بخرند!»
« سودها تا دیر نشده ببرید بالا. حداکثری هم ببرید وگرنه مملکت به خاک سیاه می‌نشیند. مسکن، ارز و طلا هم دست آورد پایین آوردن بود. حالا هم دیر شده ولی ماهی هر وقت از آب بگیرید تازه است»

سپرده‌گذاران بازنده‌اند

در برابر گروه اول، افرادی قراردارند که با نظر به بازدهی فوق‌العاده سایر بازارها، معتقدند که بانک‌ها دیگر از دور رقابت با رقیبان قدر خود حذف شده‌اند و حتی در صورت افزایش سود بانکی تا زمانی که سود سپرده تفاوت چشمگیری با تورم دارد، سپرده‌گذاران بانکی متضرر و بازنده خواهند بود. در ادامه اظهارات برخی از این افراد آمده است:

« سود بانکی به هیچ دردی نمیخوره ، کاملا این کار اشتباه هست. مال بخرید شامل طلا، سکه، ارز، خودرو زمین یا واحد یا سوله تجاری یا مغازه، آدمهای احمق پول توی بانک میذارن»

« مثلا میخوان تورم کنترل کنن دیگه نمی‌دونن مردم گول این سودهای ریز رو نمی‌خورن.. فکر یه راهکار دیگه باشید»

« سپرده چیه فقط بورس. بورس بهترین بازار سرمایه گذاریه .. دلار و طلا ریسکشون خیلی بالاست. تا تقی به توقی بخوره دلار و طلا بالا و پایین میشن. ولی بورس اینطور نیست البته اصلاح بورس جزیی از ذات بورسه و باید باشه خلاصه تا بورس هست مابقی بازارها دلهره آور هستند البته در ایران»

« اگه تا آخر شهریور سود بانکی متناسب با تورم نشه ما سپرده‌هامونو از بانک‌ها خارج ودر جای بهتری سرمایه گذاری می‌کنیم»

« هیچ کس پول در بانک سپرده نمی‌کند کسی که با ۱۸درصد سپرده گذاری کند افت فراوانی متحمل می‌شود خودشون هم می‌دانند سپرده‌گذار همیشه بازنده است»
«همیشه بیشترین ضرر رو کسانی کردن که سرمایه هاشونو به بانک‌ها سپردن. در حالی‌که بانک‌ها بیشترین سود رو از پول مردم بردن. سود بانکی باید متناسب با تورم باشه.. حالا که نیست نباید هیچ سپرده‌ای به بانک‌ها بسپریم»

« سود باید به حدی باشد که سپرده گذار در پایان سال هیچ ضرری نکند با این سودی که بانک‌ها از پول مردم می‌کنند حداقل سود را هم به مردم نمی‌دهند»

« بورس تموم شد حالا می‌خواهید با افزایش سود پول بزارید تو بانک؟خیر ابدا نمیذارم بازار سکه و طلا و دلار فقط»

« مردم فهمیدن که بانک‌ها با پول مردم چند درصد پول کاسبی می‌کنند. در طلا، بورس، ملک، کود حیوانی… اگه سرمایه گذاری کنند به شرطی که کوتاه مدت نباشه چند برابر بانک سود دارند»

« بینید ما که توی بورس وقتی سود های خیلی بیشتر از بانک می‌گیریم عمراً بیایم توی بانک سپرده بذاریم. مگر اینه بانک سود ۷۰ درصدی بده اونم یک ماه نه سالیانه… تمام پولم رو کارگزاری باشه ترجیح میدم تا یه ریال توی بانک بذارم»

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند