بیمه رایگان برای سه دهک پایین درآمدی/ مشمولان بخوانند

بیمه رایگان برای سه دهک پایین درآمدی/ مشمولان بخوانند

معاون بیمه خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت نحوه پوشش‌های بیمه‌ای برای افراد فاقد بیمه درمانی را تشریح کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، قرار شد براساس استعلام وزارت رفاه، افراد جزو سه دهک پایین جامعه باشند، بیمه سلامت رایگان دریافت کنند. اما مشمولان این طرح چه کسانی هستند؟

به نقل از ایسنا، مهدی رضایی گفت: کلیه شهروندان فاقد بیمه پایه، جهت برقراری پوشش بیمه پایه سلامت می‌توانند با مراجعه به سامانه خدمات غیرحضوری شهروندی سازمان بیمه سلامت و یا دفاتر پیشخوان دولت طرف قرارداد این سازمان، نسبت به بیمه کردن خود و خانواده‌شان اقدام کنند.

بیمه رایگان برای چه کسانی است؟

وی گفت: بر اساس بند د تبصره ۱۴ قانون بودجه ۱۴۰۱، افراد فاقد بیمه پایه سه دهک پایین درآمدی، به صورت رایگان و بدون پرداخت حق بیمه تحت پوشش قرار می‌گیرند.

این سه دهک باید توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به بیمه سلامت معرفی شوند تا تحت پوشش بیمه قرار گیرند که این اتفاق افتاده است و این آمار از سوی وزارت رفاه به ما اعلام شده است.

برقراری بیمه رایگان این افراد

او تاکید کرد: ۵ میلیون و ۳۹۷ هزار نفر یعنی حدود ۵ میلیون و ۴۰۰ هزارنفر فرد فاقد پوشش بیمه که جزو سه دهک پایین درآمدی بودند به ما معرفی شدند.

این افزاد از روز شنبه ۱۷ اردیبهشت‌ماه تحت پوشش بیمه همگانی رایگان قرار گرفتند و دولت حق بیمه آنها را پرداخت می‌کند.

اطلاع رسانی به این افراد از طریق پیامک به تدریج از روز گذشته آغاز شده است.

این افراد دو گروه هستند؛ یک گروه با جمعیت دو میلیون و ۴۰۰ هزار نفر که اطلاعات هویتی‌شان کامل است که به آنها اعلام شده است تحت پوشش بیمه قرار گرفتند و می‌توانند از خدمات بیمه بهره‌مند شوند.

فرصت یک ماهه برای تکمیل مدارک

او ادامه داد: گروه دوم با جمعیت حدود ۳ میلیون نفر که آنها هم تحت پوشش بیمه قرار گرفتند اما نقص مدرک دارند، از طریق پیامک این موضوع را به آنها اطلاع داده و فرصتی یک ماهه برایشان قائل شدیم که نسبت به تکمیل مدارک خود اقدام کنند.

رضایی افزود: طبق قواعد بیمه‌ای ما افراد را پیش از شروع خدمت هویت سنجی می‌کنیم و باید عکس فرد و خود فرد مطابقت داشته باشد. بنابراین لازم است عکس افراد در سامانه قرار گرفته باشد. البته جدای از درخواست پیامکی از افراد، به شکل موازی از دستگاه‌های دیگر درخواست کردیم که اگر عکسی از این افراد دارند در اختیار ما قرار دهند.

نحوه پوشش سایر دهک‌های درآمدی که بیمه درمانی ندارند

رضایی درباره نوع برقراری پوشش بیمه برای سایر دهک‌های درآمدی نیز گفت: این موضوع به مصوبه هیئت وزیران نیاز دارد اما پیشنهاد ما این بوده است که دهک چهارم، ۱۰ درصد در پرداخت حق بیمه خود مشارکت کنند.

دهک پنجم و ششم، ۲۵ درصد، دهک هفتم و هشتم، ۵۰ درصد و دهک نهم و دهم، ۱۰۰ درصد حق بیمه را خودشان پرداخت کنند.

شیب پلکانی پرداختی دهک‌بندی‌های جدیدِ پیشنهادی ما، با توجه به وضعیت اقتصادی کشور مقداری به نفع مردم تعدیل شده است تا پرداخت آنها کمتر شود تا به این ترتیب افراد بیشتری تحت پوشش بیمه قرار گیرند.

وی تاکید کرد: پیشنهاد سازمان بیمه سلامت حمایت بیشتر از مردم است تا حداقلِ حق بیمه را از آنها دریافت کنیم.

این پیشنهاد در انتظار تصویب هیئت وزیران است و خبرهای مثبتی از آن به گوشمان می‌رسد.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند