سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی در گفتگو با تجارت‌نیوز توضیح داد:

تاثیر احیای برجام بر سهام پتروشیمی‌ها/ چین دلال اوره ایران!

تاثیر احیای برجام بر سهام پتروشیمی‌ها/ چین دلال اوره ایران!

به اعتقاد حمید حسینی، رییس اتحادیه صادرکنندگان فراورده های نفتی  بیشترین منفعت را از رفع تحریم‌ها بخش نفت،گاز و پتروشیمی خواهند برد.

به گزارش تجارت‌نیوز حمید حسینی با اشاره به صادرات سالانه حدود ۲۰ میلیون تن محصولات پتروشیمی کشور به تجارت‌نیوز گفت:  محصولات پتروشیمی سهم زیادی در صادرات ایران دارد اما تحریم‌ها هزینه مبادلات این محصولات را  بسیار بالا برده است.

رییس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی به محصولات دارای مزیت پتروشیمی اشاره کرد و گفت: اوره ایران بسیار پرمشتری است و برخی کشورها نظیر هند از جمله متقاضیان پر و پاقرص اوره ایران هستند اما به دلیل تحریم، چینی‌ها این محصول را ۱۰۰ دلار پایین‌تر از قیمت جهانی از ایران می‌خرند و پس از بسته‌بندی به هند ‌می‌فروشند.

حسینی با ابراز تاسف از این‌که محصول صادراتی کشور را مجبوریم با تحقیر بفروشیم افزود: متانول و گاز مایع از دیگر محصولاتی است که جز صادرات عمده کشور به شمار می‌آیند و محصولات پتروشیمی ایران در بسیاری از کشورهای اروپایی و بزرگ بازار دارد اما به دلیل تحریم‌ها به بازار یکی دو کشور منحصر شده است.

به گفته رییس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی ارزش افزوده بخش پتروشیمی که به اقتصاد کشور برمی‌گردد با برداشتن تحریم‌ها حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد خواهد بود که این موضوع به سودآوری و ارزش سهام شرکت‌ها کمک می‌کند و باعث گسترش بازارهای صادراتی مواد پتروشیمی کشور خواهد شد .

او می‌گوید: در حالی که در دنیا بیش از سه هزار قلم کالای پتروشیمی وجود دارد اما در کشور تنها ۳۰۰ قلم محصول پتروشیمی تولید می‌شود . گاز ارزان، نیروی انسانی کافی ، دسترسی به آب و نزدیکی به بازارهای صادراتی از ویژگی‌های منحصر به فرد کشورمان برای تنوع تولید محصولات پتروشیمی است و اگر به دانش فنی و تکنولوژی دسترسی داشته باشیم قطعا می‌توانیم در بازار جهانی سهم قابل توجهی را نصیب خود کنیم و در منطقه اول باشیم نه اینکه بعد از عربستانی که گاز ندارد و صنعت پتروشیمی آن برمبنای نفت است قرار بگیریم.

حسینی همچنین گفت: و اگر این توافق انجام شود می‌توانیم از سرمایه‌های جهانی استفاده کنیم که به نفع صندوق‌های سرمایه‌گذاری، بازنشستگی و بانک‌ها است.

 

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند