اکسکوینو
تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

تاثیر قرارداد ایران و چین بر بازارها / قرارداد ۲۵ ساله خوب است یا بد؟

سفر ابراهیم رئیسی به چین ، توافقات ایران و چین بهمن 1401

امروز سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین امضا شد. سندی که برخی آن را فرصت طلایی برای اقتصاد ایران می‌دانند و برخی دیگر نه. اما این سند چه اثری بر بازارهای ایران دارد و نگاه مردم به آن چیست؟

به گزارش تجارت‌نیوز، کارشناسان اقتصادی دو نگاه متفاوت به این قرارداد دارند. برخی معتقدند امضای این سند همکاری قیمت دلار را کاهش می‌دهد و این کاهش بر بازار سرمایه اثر منفی می‌گذارد. برخی دیگر هم می‌گویند این قرارداد باعث رشد سهام شرکت‌های فعال در حوزه کامودیتی‌ها و صنایع و نفت و پتروشیمی می‌شود.

اما نگاه مردم به این قراداد و تاثیر آن بر بازارهای ارز و سرمایه چیست؟

اثر قراداد ۲۵ ساله بر بورس ایران

«اگر بورس ما به بورس جهانی وصل شود قیمت های آن هم جهانی میشود چون الان سهام در ایران فقط چند سنت است این قرارداد میتواند گامی روبه جلو باشد مخصوصا اینکه چین و هند در آینده قدرت اول اقتصاد جهان میشود.»

«این قرارداد توسعه محور است و برای توسعه اولین چیزی که نیاز است انرژی است. پس بیشتر بر سهام نیروگاهها تاثیر می گذارد و دوم صنایع فولادی ومعدنی.»

«اگه دولت از طریق این قرارداد پول گیرش بیاد دست از فروش سهام برمیداره و باعث رشد بورس میشه.»

«قرارداد ایران و چین هیچ اثری بر اقتصاد ایران ندارد. فقط برای تحریک غرب هست.»

«این قرارداد هیچ تاثیری بربازاربورس نخواهد داشت.»

«این قرارداد به بورس ضرر میزند. چون دولت بعد از این همه چیز را از چین وارد می کند و همین باعث ضربه زدن به تولید می شود.»

اثر قرارداد بر بازار دلار

«قرارداد با چین بر دلارتاثیری ندارد معاملات با دلار انجام می شود در دنیا .»

«تا وقتی تحریم ها برداشته نشود و ایبران از لیست سیاه بیرون نیاید مشکل ارز حلل نمی شود.»

«ما هیچ چیزی درباره مفاد قرارداد نمی دانیم. پس نمی توانیم درباره اثر آن بر بازارها حرف بزنیم. به خصوص که نمی دانیم چین قرار است نفت را در برابر کالا بخرد یا حاضر است به جای آن به ما پول بدهد. »

«عجب ملتی هستیم ،با دنیا ارتباط نداریم همه می نالند ارتباط برقرار بشه حالا با هر کشوری یه عده دیگه می نالند. این گونه قرار دادها فی نفسه برای کشورهای تحت فشار مناسب هست چون حداقل یه سرمایه گذاری مناسب رو روانه اقتصاد می کنه.»

«این قرارداد فقط و فقط به ضرر ایران است و تولید را به فروپاشی میکشاند چون باعث سرازیر شدن آشغالای چینی به کشور خواهد شد.»

«چینی ها قابل اعتماد نیستن و حتما نفع اونها بیشتره چون ما در موضع ضعف هستیم.»

«چین خودش توی تحریمه چطوری میخاد به ما کمک کنه !!فقط مثل دریا میخاد بیاد منابع ایران رو جارو کنه بره مجانی .»

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند