اولین قیمت دلار و طلا پس از کاهش مجدد نرخ بهره / دلار به پایین‌ترین سطح دو هفته اخیر رسید

اولین قیمت دلار و طلا پس از کاهش مجدد نرخ بهره /  دلار به پایین‌ترین سطح دو هفته اخیر رسید

پس از آنکه فدرال‌رزرو برای دومین بار در طول یک ماه نرخ بهره را کاهش داد، شاخص دلار به کمترین سطح دو هفته اخیر رسید. قیمت جهانی طلا اما رشد کرد.

پس از آنکه فدرال‌رزرو برای دومین بار طی یک ماه گذشته، نرخ بهره را کاهش داد، دلار در برابر طیف گسترده‌ای از ارزها تضعیف شد.

به‌گزارش تجارت‌نیوز، روز گذشته بانک مرکزی آمریکا در یک جلسه اضطراری، نرخ بهره را از 1.125 درصد به 0.25 درصد کاهش داد. این بزرگ‌ترین کاهش نرخ بهره از سوی فدرال‌رزرو در قرن 21 محسوب می‌شود. بزرگ‌ترین کاهش قبلی در زمان بحران مالی سال 2008 بود که نرخ بهره در ماه پایانی سال به میزان 0.75 درصد کاهش یافته بود.

علاوه بر این اقدام بی‌سابقه، فدرال‌رزرو همچنین اعلام کرد، 700 میلیارد دلار نقدینگی به بازارها تزریق خواهد کرد.

پنج بانک مرکزی در دیگر کشورها هم با هدف تسهیل فراهم‌آوری دلار برای موسسات مالی در کشورهایشان، اقدام به کاهش نرخ‌های سواپ کردند.

این اقدام سیاستگذاران در واکنش به نگرانی بازارهای مالی تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا صورت گرفته است.

شاخص دلار که نرخ برابری آن را در مقابل سبدی از ارزهای جهانی اندازه‌گیری می‌کند، در اولین روز از معاملات با 0.52 درصد کاهش در سطح 98.23 قرار گرفت.

هر دلار آمریکا روز دوشنبه به‌ازای 106.35 ین مبادله شد و افت 1.5 درصدی را در برابر ین ژاپن تجربه کرد.

دلار همچنین در برابر پوند انگلیس و یورو به‌ترتیب 0.9 درصد و 0.3 درصد کاهش یافت.

در عین حال، هر دلار با 0.3 درصد افت، به 0.9507 فرانک سوئیس رسید.

فدرال‌رزرو، بانک کانادا، بانک مرکزی اروپا، بانک مرکزی انگلیس، بانک ژاپن و بانک ملی سوئیس توافق کردند که برای دلار اعتبار سه‌ماهه و با نرخی ارزان‌تر از حد معمول در نظر بگیرند.

این تصمیم به این دلیل گرفته شده که هزینه بانک‌ها و شرکت‌ها برای دستیابی به دلار آمریکا کاهش یابد. در هفته‌های اخیر با شیوع گسترده ویروس کرونا و وحشت سرمایه‌گذاران، این نرخ افزایش یافته بود.

قیمت جهانی طلا هم امروز تحت تاثیر کاهش نرخ بهره، با 1.67 درصد رشد به هزار و 540 دلار و 49 سنت در هر اونس رسید.

این در حالی است که طی هفته گذشته، طلا بدترین عملکرد را طی سه دهه گذشته به‌ثبت رساند و بیش از 9 درصد کاهش یافت.

گفته می‌شود، افت قیمت طلا پس از آن رخ داد که به‌دلیل کاهش نقدینگی در بازارهای سهام، بسیاری از سرمایه‌گذاران ناچار شدند به فروش طلا روی بیاورند.

به‌گفته برخی تحلیلگران، کاهش نرخ بهره عمدتا به‌نفع بازار طلاست. اما در حال حاضر در شرایط نامتعارفی هستیم و بازارها دچار نوسانات شدیدی هستند. به‌این ترتیب، اگر بازار سهام باز هم سقوط کند، احتمال افت قیمت طلا نیز وجود دارد.

جدیدترین اتفاقات مربوط به طلا را می‌توانید در سلسله اخبار قیمت جهانی طلا تجارت‌نیوز ملاحظه کنید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند