۵۰ درصد کاغذ مورد نیاز کشور در داخل تامین می‌شود

۵۰ درصد کاغذ مورد نیاز کشور در داخل تامین می‌شود

مدیر دفتر تامین مالی وزارت صمت گفت: با توجه به مصرف ۳۳۵ هزار تنی سالانه کاغذ، ۵۰ درصد نیازمان در داخل تامین می‌شود.

مدیر دفتر تامین مالی وزارت صمت گفت: با توجه به مصرف ۳۳۵ هزار تنی سالانه کاغذ، ۵۰ درصد نیازمان در داخل تامین می‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت؛ علیرضا هادی اظهار داشت: در تولید کاغذ چاپ، تحریر و روزنامه، ۳ واحد تولیدی با ظرفیت اسمی بالغ بر ۱۷۵ هزار تن در کشور فعالند و ۵ طرح دیگر با ظرفیت ۳۳۸ هزار تن طی چند سال آینده می‌توانند، وارد مرحله تولید شوند.

مدیرکل دفتر امور طرح‌ها و تامین مالی وزارت صمت گفت: در حال حاضر مصرف سالانه کاغذ چاپ، تحریر و روزنامه در کشور در حدود ۳۳۵ هزار تن است که توسط واحدهای فعال موجود می‌توانیم تا حدود ۵۰ درصد نیاز کاغذ کشور را تامین کنیم.

وی اضافه کرد: یکی از این طرح‌ها در استان خوزستان و با هدف استفاده از باگاس نیشکر با ظرفیت تولید ۲۰۰ هزار تن کاغذ در حال احداث است.

هادی گفت: تولید کاغذ از سنگ کربنات کلسیم از روش‌های مرسوم دیگر در تولید کاغذ است که در همین راستا و با عنایت به هزینه‌های پایین تولید در این روش، حدود ۱۴۵ طرح صنعتی مجوز گرفته‌اند که ۱۵ مورد از این طرح‌ها با ظرفیت بالغ بر ۱۱۵ هزار تن دارای ۶۰ تا ۱۰۰ درصد پیشرفت فیزیکی است.

مدیرکل دفتر امور طرح‌ها و تامین مالی وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: قیمت تمام شده کاغذ داخلی به طور معمول از کاغذ وارداتی یارانه‌ای بالاتر بوده و در این شرایط امکان رقابت از تولید کننده داخلی سلب می‌شود.

وی اضافه کرد: در سال ۹۷ و همزمان با افزایش برخی هزینه‌های تولید، نحوه قیمت‌گذاری کاغذ و شرایط غیر رقابتی کاغذ وارداتی یارانه‌ای با کاغذ تولید داخل، حجم تولید داخل کاهش محسوسی داشته و شاهد افت تولید بوده‌ایم.

هادی گفت: با این شرایط، توجیه اقتصادی تولید کاغذ در کشور با چالش جدی روبرو است و ما نمی‌توانیم اصراری بر روی این صنعت به سرمایه‌گذاران داشته باشیم.

 

منبع: مهر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند