تبعات قطعی برق اهواز بر تولید نفت

تبعات قطعی برق اهواز بر تولید نفت

سرپرست مدیریت تولید شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب با اشاره به قطع برق اهواز ناشی از طوفان یا گردوغبار اظهار کرد: قطع برق اهواز علاوه بر تاثیرات زیادی که روی تولید نفت از میادین اهواز دارد، تبعات بسیار دیگری نیز به همراه دارد.

سعید کوتی، با بیان اینکه تولید از میادین نفت‌خیز جنوب طبق برنامه پیش می‌رود، توضیح داد: تولید از این میادین حدود سه میلیون بشکه در روز است و بیش از ۹۸ درصد برنامه علی‌رغم همه مشکلاتی که در این منطقه وجود دارد، محقق شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی با تاکید بر اینکه قطع برق اهواز تاثیرات زیادی روی تولید نفت دارد، افزود: قطع برق علاوه بر تاثیر مستقیم روی تولید آثار جنبی روی مسائل دیگر دارد. هنگامی که برق قطع می‌شود در برخی نقاط افزایش گازسوزی و آلودگی زیست محیطی رخ می‌دهد. همچنین باعث آلودگی کیفی نفت خام شده و آثار منفی روی چاه‌های تولیدی دارد.

سرپرست مدیریت تولید شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب ادامه داد: از سوی دیگر در زمان قطع برق چاه‌ها بسته می‌شوند و بازگشایی این چاه ها مشکل و تکرار قطع برق برای سیستم‌ها شوک است. برای این مشکل در حال پیگیری جدی برای اتخاذ راهکارهای کوتاه‌مدت و سریع هستیم. یکی از راهکارها جمع‌آوری گازها و تبدیل آنها به برق در هر منطقه‌ای و در واحدهای بهره‌برداری است.

کوتی با تاکید بر اینکه کاهش تولید اصلا قابل جبران نیست، تصریح کرد: میزان تولید ما مشخص است و افزایش آن مستلزم تکمیل پروژه‌ها است. اگر تولید کاهش پیدا کند سعی می‌شود میزان تولید به حالت اول برگردد نه اینکه تولید روز گذشته جبران شود.

وی افزود: از سوی دیگر بحث تعهد توزیع و تامین خوراک پالایشگاه‌های کشور مطرح است. اگر امروز برای فلان پالایشگاه کاهش داشته باشیم این کاهش را نمی‌توانیم برای فردا جبران کنیم. همچنین موضوع صادرات مطرح است که بسیار مهم بوده و وجهه کشور در بازارهای بین‌المللی است. سعی می‌کنیم این آثار را به حداقل برسانیم تا مشکلی ایجاد نشود.

بر اساس این گزارش، همواره شاهد وقوع ریزگرد و طوفان در خوزستان و قطع برق این استان برای ساعت‌های طولانی بوده‌ایم. بر این اساس استاندار خوزستان اعلام کرده است متوسط قطعی برق خوزستان ۱۰۰۰ دقیقه است.

 

منبع: ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند