تجارت جهانی کالا در سال 2017 افزایش یافت

تجارت جهانی کالا در سال 2017 افزایش یافت

حجم تجارت جهانی کالا در سال گذشته میلادی ۴.۷ درصد رشد داشته که سریع‌ترین روند رشد تجارت کالا در ۶ سال گذشته به شمار می‌رود.

حجم تجارت جهانی کالا در سال گذشته میلادی ۴.۷ درصد رشد داشته که سریع‌ترین روند رشد تجارت کالا در ۶ سال گذشته به شمار می‌رود.

به گزارش تجارت‌نیوز، به نقل از سی‌ان‌ان، در حالی‌که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا پیش از این گفته بود، جنگ تجاری خوب و پیروزی در آن آسان است، روبرتو آزودو، مدیرکل سازمان تجارت جهانی با رد این گفته اظهار داشت: «جنگ تجاری خوب نیست… و همه طرف ها در آن بازنده خواهند بود».

سازمان تجارت جهانی با انتشار بیانیه‌ای هشدارآمیز خطاب به رهبران جهان اعلام کرد، جنگ‌های تجاری آسیب قابل توجهی به اقتصاد جهان وارد خواهد آورد.

مدیرکل سازمان تجارت جهانی گفت: «در صورتی‌که کشورها به سیاست‌های تجاری محدود کننده و به‌ویژه فرآیند تلافی جویانه‌ای روی بیاورند که می‌تواند موجب تشدید غیرقابل مدیریت تنش‌های تجاری شود، رشد قدرتمند تجارت جهانی «به سرعت تضعیف خواهد شد».

این هشدار در شرایطی مطرح می‌شود که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا تهدید کرده که تعرفه‌های جدید 150 میلیارد دلاری بر کالاهای وارداتی از چین اعمالخ واهد کرد. چین نیز وعده اقدام تلافی جویانه داده است.

آزودو در گزارش سالیانه سازمان تجارت جهانی تصریح کرد: «من از دولت‌ها می‌خواهم از خود خویشتن‌داری نشان دهند و اختلافاتشان را از طریق گفت‌وگو و تعامل جدی حل کنند…. چرخه‌ای از اقدامات تلافی‌جویانه تنها چیزی است که اقتصاد جهان به آن نیازمند است».

بر اساس گزارش سازمان تجارت جهانی، حجم تجارت جهانی کالا در سال گذشته 4.7 درصد رشد داشته که سریع‌ترین روند رشد تجارت کالا در 6 سال گذشته به شمار می‌رود. حجم تجارت جهانی از نظر ارزش دلاری نیز در سال گذشته با رشدی 10.7 درصدی به 17.2 تریلیون دلار رسیده است.

انتظار می‌رود تجارت جهانی کالا در سال های آینده نیز روند رو به رشد خود را ادامه دهد، اما این روند در سال‌های 2018 و 2019 کندتر خواهد شد و به 4.4 و 4 درصد خواهد رسید.

 

منبع: تسنیم

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند