ایران بروکر
خبر مهم : آخرین اخبار در مورد تغییر ساعت کاری ادارات، بانک‌ها، بورس، حمل و نقل عمومی و طرح ترافیک
تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

تحلیل بنیادی شپنا / صعود سهم با وجود کاهش تولید و فروش اسفند 1401

پایان بورس

مقدار تولید شرکت پالایش نفت اصفهان در سومین ماه از زمستان سال 1401 کاهش حدود هفت درصدی را تجربه کرد و از یک میلیون و 823 هزار متر مکعب در بهمن‌ماه به یک میلیون و 703 هزار متر مکعب در اسفندماه رسید. مقدار فروش شرکت نیز در اسفندماه نسبت به ماه قبل حدود چهار درصد کاهش داشته است.

به گزارش تجارت‌نیوز، با انتشار گزارش‌های فعالیت ماهانه شرکت‌های بورسی در سایت کدال، این پرسش مطرح می‌شود که شرکت‌های بزرگ پالایشی مانند شرکت پالایش نفت اصفهان که سهام آن با نماد شپنا در بورس اوراق بهادار تهران معامله می‌شود، در یک ماهه منتهی به اسفند سال 1401 چه عملکردی از خود بر جای گذاشته‌اند.

شرکت پالایش نفت اصفهان در دی ماه سال 77 به‌عنوان شرکت فرعی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران تاسیس شد. سهام این شرکت در 1381/4/9 با قیمت 589 تومان برای اولین بار در بورس اوراق بهادار تهران عرضه شد.

گفتنی است، شپنا با ارزش بازاری 204 هزار و 73 میلیارد تومان در گروه «فرآورده‌های نفتی، كک و سوخت هسته‌ای» معامله می‌شود. فعالیت اصلی این شرکت نیز شامل انجام عملیات پالایش و فرآوری نفت خام و سایر هیدروکربورها، ساختن فرآورده‌های نفتی از قبیل بنزین، نفت سفید، نفت گاز، نفت کوره و سایر مشتقات وفرآورده‌های جنبی است.

گفتنی است، شركت آوای پرديس سلامت با در اختیار گرفتن 15 درصد از سهام شرکت پالایش نفت اصفهان بزرگترین سهامدار عمده این شرکت به حساب می‌آید. همچنین شركت توسعه سرمايه رفاه و شركت گروه پتروشیمی تابان فردا با تصاحب به ترتیب 11.36 و 6.39 درصد از سهام این شرکت دیگر سهامداران شپنا تلقی می‌شوند.

همچنین 43 درصد از سهام این شرکت پالایشی نیز در اختیار سهامداران خرد یا به اصطلاح شناور است. بررسی چارت قیمتی شپنا نشان می‌دهد که این شرکت در بهمن‌ماه 1401 بیشتر از 45 درصد  افزایش قیمت داشته است.

شپنا در اسفند 1401 چقدر تولید و فروش داشت؟

مطالعه کنید
رونمایی از قرارداد آتی تک سهم برای ۳ نماد در بورس تهران

بررسی گزارش عملکرد ماهانه شرکت پالایش نفت اصفهان نشان می‌دهد، تولید و فروش شرکت در اسفند 1401 نسبت به بهمن‌ماه تا حدودی کاهش یافته است.

به طوری که مقدار تولید شرکت پالایش نفت اصفهان در سومین ماه از زمستان سال 1401 کاهش حدود هفت درصدی را تجربه کرد و از یک میلیون و 823 هزار متر مکعب در بهمن‌ماه به یک میلیون و 703 هزار متر مکعب در اسفندماه رسید. این کاهش تولید عمدتا در محصولاتی نظیر نفت کوره، گوگرد، نفت گاز و بنزین دیده می‌شود.

همچنین مقایسه مقدار تولید اسفند 1401 این پالایش با مدت مشابه سال 1400 خبر از کاهش 86 درصدی تولیدات شرکت در این ماه می‌دهد. گفتنی است مقدار تولید شرکت در اسفند 1400، معادل 12 میلیون و 137 هزار متر مکعب ثبت شده بود.

البته باید توجه شود که مقدار تولید و فروش شرکت پالایش نفت اصفهان در اسفند 1400 در سه سال گذشته بی سابقه بوده است.

بررسی بیشتر این گزارش نشان می‌دهد، شرکت در اسفند 1401 موفق شد یک میلیون 715 هزار متر مکعب از محصولات تولیدی خود را به فروش برساند. این عدد در مقایسه با فروش یک میلیون و 789 هزار متر مکعبی بهمن‌ماه این شرکت بیشتر از چهار درصد کاهش داشته است.

از طرفی مقدار فروش پالایش نفت اصفهان در اسفند 1400 در گزارش عملکرد ماهانه شرکت 12 میلیون و 107 هزار متر مکعب ثبت شده بود. بدین ترتیب مقدار فروش این پالایش در اسفند 1401 نسبت به مدت مشابه سال 1400 افت حدود 86 درصدی را تجربه کرده است.

مطالعه کنید
ساعت معاملات بورس تغییر نمی‌کند

شپنا تولید و فروش اسفند

گزارش‌های بیشتر را در صفحه اخبار بورس بخوانید.

نظرات