اکسکوینو

تراز تجاری کشور منفی 4.7 میلیارد دلار شد

تجارت نیوز

سخنگوی گمرک ایران گفت: در 8 ماهه نخست امسال تجارت خارجی 10 درصد افزایش پیدا کرد که توانست به رقم ۶۹ میلیارد و ۴۸۴ میلیون دلار برسد. با توجه به آمارهای اعلام شده تراز تجاری کشور در هشت ماه نخست سالجاری به منفی ۴.۷ میلیارد دلار رسید.

به گزارش تجارت‌نیوز،  سید مرتضی عمادی، سخنگوی گمرک ایران گفت: در هشت ماهه نخست سال جاری تجارت خارجی کشور 10 درصد افزایش پیدا کرد و به رقم 69 میلیارد و 484 دلار رسید. از این رقم 37 میلیارد و 116 میلیون دلار به واردات اختصاص پیدا کرد و باقی مربوط به صادرات کالا است.

به نقل از خبرگزاری بازار، وی در خصوص تغییرات ارزش صادرات و واردات کشور در ۸ ماهه سال جاری گفت: در این مدت ارزش صادرات غیرنفتی ۴.۴۴ درصد و ارزش واردات ۱۵.۲۵ درصد افزایش نشان می‌دهد.

عمادی افزود: در ۸ ماهه سال جاری میزان وزنی صادرات غیر نفتی ۷۰ میلیون و ۴۰۲ هزارتن بوده که حدود ۱۶ درصد کاهش داشته است و میزان وزنی واردات ۲۳ میلیون و ۴۰۵ هزار تن بوده و در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۱۲.۴۴ درصد کاهش یافت.

سخنگوی گمرک در خصوص اقلام عمده صادرات غیر نفتی در ۸ ماهه امسال اظهار داشت: پروپان مایع شده، متانول، بوتان مایع شده، پلی اتیلن، قیر نفت، اوره، گاز طبیعی مایع شده، شمش از آهن و فولاد و روغن‌های سبک، عمده‌ترین کالاهای صادراتی در این مدت را به خود اختصاص دادند.

عمادی گفت: ۵ کشور عمده مقصد صادرات در ۸ ماهه امسال به چین، عراق، امارات متحده عربی، ترکیه و هند، اختصاص داشت.

وی در خصوص عمده اقلام وارداتی گفت: اقلام عمده وارداتی در ۸ ماهه سال جاری شامل ذرت دامی، برنج، گندم، دانه سویا، روغن دانه آفتابگردان، گوشی تلفن همراه، کنجاله و شکر تصفیه نشده، بوده است.

به گفته وی کشورهای امارات متحده عربی، چین، ترکیه، هند و آلمان ۵ کشور عمده مبدا واردات در ۸ ماهه سال جاری بودند.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند