گزارش تجارت‌نیوز از تروئیکای اروپایی و آمریکا درباره برجام:

اتفاق مهم درباره برجام / واکنش احتمالی بازارها چیست؟

اتفاق مهم درباره برجام / واکنش احتمالی بازارها چیست؟

رشد ۸ درصدی بورس، ۱۵ درصدی دلار، ۱۷ درصدی سکه و ۱۸ درصدی طلا آخرین کارنامه ماهانه بازارهاست. بازارها در حالی اسفند را آغاز خواهند کرد که خبر مهمی درباره برجام منتشر شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، چه اتفاق مهمی درباره برجام رخ داده است؟

شب گذشته  وزیران خارجه آمریکا، فرانسه، بریتانیا و آلمان با صدور بیانیه‌ای ضمن ابراز نگرانی از کاهش تعهدات هسته‌ای توسط جمهوری اسلامی، از ایران خواستند به برجام پایبند بماند. سه کشور اروپایی و آمریکا تاکید کردند در صورت بازگشت ایران به تعهدات برجامی، ایالات متحده نیز به توافق هسته‌ای بازمی‌گردد.

آنطور که ایسنا گزارش داده، آلمان، فرانسه، انگلیس و آلمان روز پنج‌شنبه با صدور بیانیه‌ مشترکی نوشتند: درخصوص ایران سه کشور اروپایی و ایالات متحده منافع اساسی خود در خصوص حفظ نظام عدم اشاعه هسته‌ای را به اشتراک گذاشتند. در این خصوص سرانجام برجام دستاوردی در دیپلماسی چندجانبه بود. سه کشور اروپایی از عزم ایالات متحده برای بازگشت به دیپلماسی و ازسرگیری گفت‌وگوهای عمیق و قابل‌اتکا بین تروئیکای اروپا و آمریکا استقبال کردند.

در ادامه بیانیه آمده است: سه کشور اروپایی بر هدف مشترک خود مبنی بر بازگشت ایران به پایبندی کامل به تعهداتش ذیل برجام تاکید کردند. وزیر خارجه آنتونی بلینکن تاکید داشت که مطابق با گفته‌های جو بایدن، اگر ایران به پایبندی دقیق تعهداتش ذیل برجام بازگردد، ایالات متحده نیز همینکار را خواهد کرد و حاضر است که در این خصوص به گفتگو با ایران مشغول شود.

پس از این بیانیه، وزیر خارجه ایران نیز در توییتر نوشت: به‌جای فلسفه‌بافی و قرار دادن بار مسئولیت بر دوش ایران، تروئیکای اروپایی/اتحادیه اروپا باید به تعهدات خود عمل کرده و خواستار آن شود که میراث تروریسم اقتصادی ترامپ علیه ایران پایان یابد. تدابیر جبرانی ما پاسخی هستند به نقض‌های ایالات متحده و تروئیکای اروپایی. اگر از معلول هراسانید، علت را حذف کنید. ما «اقدام» را با اقدام پاسخ می‌دهیم.

هرچند این اتفاق سیگنال کاهش نااطمینانی به شکل قابل توجه برای بازارها ندارد اما آن‌طور که دیروز رسانه دولتی ایرنا روایت کرده، به نقل از لورا روزن در تارنمای دیپلماتیک‌، بایدن قرار است روز جمعه در ساعت ۱۱ و ربع به وقت واشنگتن در نشست مجازی کنفرانس امنیتی مونیخ سخنرانی کند. این پایگاه خبری به نقل از یک مقام آگاه و طرف مشاوره دولت آمریکا گزارش داد که بایدن ممکن است قصد خود برای بازگشت آمریکا به برجام را اعلام کند.

اگر این اتفاق رخ دهد، بازارها شنبه‌ای متفاوت خواهند داشت و فعالان بازار ارز و طلا ممکن است شاهد کاهش قابل توجه قیمت باشند اما اگر ادامه اخبار مانند بیانیه تروئیکا باشد تغییر محسوسی در بازارها رخ نخواهد داد. از نگاه کارشناسان بازار سهام نیز در صورت وقوع شوک سیاسی که منجر به کاهش قیمت دلار شود، بازار سهام احتمالا با اتکا به امیدواری برای کاهش تحریم‌ها واکنش مثبتی از خود نشان خواهد داد.

برای مطالعه بیشتر درباره خبر روز گذشته می‌توانید گزارش «شاید آمریکا فردا به برجام برگردد» را بخوانید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند