تشریح آخرین اقدامات انجام شده برای خانواده شهدای سانچی

تشریح آخرین اقدامات انجام شده برای خانواده شهدای سانچی

درپی انتشار گزارشی در یکی از شبکه‎های تلویزیونی خارجی در مورد کشتی سانچی، شرکت ملی نفتکش ایران ضمن رد ادعاهای مطرح شده از سوی فردی که در این گزارش خود را وکیل خانواده شهدای سانچی معرفی کرده است، با تاکید بر اهتمام و جدیت این شرکت در تحقق حقوق خانواده شهدای این سانحه، توضیحاتی را در این خصوص منتشر کرد.

روابط عمومی و امور بین الملل شرکت ملی نفتکش ایران در خصوص گزارش یکی از شبکه‎های تلویزیونی خارجی در مورد کشتی سانچی و اظهارات از سوی فردی که در این گزارش خود را وکیل خانواده شهدای سانچی معرفی کرده است اعلام کرد: بنابر اظهار جمعی از خانواده شهدای سانچی، این فرد هیچگونه وکالتی از سوی این خانواده‌ها نداشته و خانواده‎های سانچی اساسا تمامی امور خود را با تعامل با شرکت پیگیری کرده و خواهند کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، شرکت ملی نفتکش ایران اعلام کرد:

۱) این شرکت با توجه به درخواست تعدادی از خانواده‎ها و جهت کمک به آنها برای دریافت گواهی فوت با مقامات مسئول مذاکره نمود که با مساعدت ایشان و اقدامات لازم صورت گرفته گواهی‎های مذکور براساس مقررات قانون ثبت احوال اخذ و این خواسته خانواده شهدای سانچی در کمترین زمان ممکن محقق شد.

این گواهی نیز صرفا جهت انجام امور انحصار وراثت و رتق و فتق امور بازماندگان و تعیین تکلیف حقوق و تعهدات این شهدا بوده و صرفا با نظر خانواده‎ها قابل استفاده و پیگیری است و هیچ استفاده‌ای برای شرکت ندارد.

۲)در مورد انحصار وراثت و مراحل اداری آن نیز شرکت ملی نفتکش ایران صرفا در راستای کمک به خانواده شهدای سانچی و در جهت تداوم حمایت از آنها، به استخدام یک وکیل دادگستری مستقل به منظور انجام و پیگیری انحصار وراثت اقدام کرد که البته دراین موضوع ، شرکت هیچگونه ارتباط کاری با وکیل مذکور نداشته و تنها خود را ملزم به پرداخت هزینه خدمات ارائه شده از سوی وی به خانواده‎ها دانسته است.

۳) در زمینه مباحث مالی نیز، شرکت ملی نفتکش ایران درجهت تامین رفاه و کمک به خانواده شهدای سانچی تاکنون مبالغ معتنابهی را به خانواده همکاران شهید خود پرداخت کرده است که این مبالغ تماما در قالب کمک بلاعوض بوده است. در این زمینه می‎توان به پرداخت مبالغی جهت تامین هزینه‌های برگزاری مراسم تدفین و ترحیم شهدای سانچی و پرداخت مبلغی در قالب کمک بلاعوض برای تامین هزینه زندگی خانواده تحت تکفل هر یک از شهدا تا تعیین تکلیف انحصار وراثت و برقراری مستمری و حقوق آنها اشاره کرد.

درخصوص برخی اظهارات مطرح شده در مورد مسدود بودن حساب بانکی شهدای سانچی و عدم امکان برداشت حقوق آنها نیز این موضوع به عدم ارائه گواهی انحصار وراثت از سوی برخی از خانواده شهدا بازمی‎گردد که باید توسط خود این خانواده‎ها انجام ومدارک آن ارائه شود.

۴) علاوه بر برقراری فوری مستمری شهدا از سوی سازمان تامین اجتماعی و صندوق بازنشستگی صنعت نفت، پرداخت مابه التفاوت مستمری با حقوق زمان استراحت شهدای سانچی  در دستور کار و اجرا قرار گرفت که براین اساس خانواده شهدای سانچی  که مستمری دریافت می‎کنند ، مابه‎التفاوت مستمری حقوق در حال خدمت شهید خود را از شرکت ملی نفتکش ایران دریافت خواهند کرد.

۵) در رابطه با پیگیری‎های لازم در خصوص اخذ مبلغ بیمه عمر و حادثه شهدای سانچی نیز پرداخت این مبالغ به آن دسته از خانواده‎های شهدا که انحصار وراثت را انجام داده‎اند آغاز شده است و تعدادی از آنها نیز مبالغ مربوطه را دریافت کرده‎اند.

۶)  درراستای حمایت از خانواده شهدای سانچی و با تصویب هیات مدیره شرکت ملی نفتکش ایران کلیه وام‎ها و بدهی‎های مالی شهدای سانچی نزد شرکت بخشیده شد.

۷)  همچنین طبق مصوبه هیات مدیره شرکت ملی نفتکش ایران مقرر شد تا یکی از وابستگان درجه یک شهدای سانچی در اولویت استخدام  این شرکت قرار گیرد که تاکنون تعدادی از این عزیزان به استخدام شرکت درآمده‌اند.

۸) جهت رسیدگی به مسائل جاری خانواده‎های شهدا واحدی تحت عنوان امور ایثارگران و شهدا در شرکت ملی نفتکش ایران ایجاد و راه‎اندازی شده که از مصوبات و اقدامات مدیریت این شرکت در این زمینه است.

این شرکت در مورد ادعای زنده بودن شهدای کشتی سانچی نیز به موضوعات زیر اشاره کرده است:

۱) این موضوع که به عنوان یکی از خواسته‌های خانواده شهدا مطرح شده برای اولین بار در اولین جلسه هیات مدیره شرکت ملی نفتکش ایران در تاریخ 27 دی ماه سال 96  مطرح شد که با تشکیل کمیته تفحص به ریاست مدیرعامل و تاکید بر بکارگیری شرکت‌های معتبر و دارای رزومه معتبر بین المللی آغاز شد که با  اهتمام این شرکت تاکنون طی 2 مرحله و با انعقاد قرارداد با یکی از شرکت‎های معتبر بین‎المللی به اعزام ربات به موقعیت این کشتی اقدام شده و  بخش‌هایی از فیلم‎ها و تصایر دریافتی از این عملیات نیز منتشر شده است.

علاوه براین با استعلام و دعوت از کارشناسان و متخصصان تراز اول ایرانی و بین‎المللی حوزه غواصی و عملیات زیر آب مانند شرکت Salvage Consultant که سابقه خروج زیردریایی مغروق روسی را دارند، تمام زوایا و جوانب فیلم‎ها و تصاویر دریافتی از موقعیت کشتی سانچی جهت غواصی و عملیات ورود به کشتی توسط این کارشناسان در مراحل مختلف مورد بررسی قرار گرفت که به رغم اهتمام و جدیت شرکت ملی نفتکش ایران در انجام این عملیات که مورد حیرت شرکت‎های خارجی قرار گرفت، متاسفانه هیچ شرکتی حاضر به پذیرش ریسک و انجام این عملیات به دلیل تغییر شکل و مچاله شدن بدنه کشتی در اثر حرارت بسیار زیاد آتش و فشار آب در عمق 115 متری آبهای متلاطم منطقه و خطر بالای آن برای غواصان، نشد.

۲) درباره عدم ارائه فایل صوتی جعبه سیاه سانچی به خانواده شهدا نیز لازم به ذکر است که محتویات جعبه سیاه سانچی در جریان رسیدگی کمیته بررسی سانحه ، محرمانه تلقی و تا پایان بررسی قابل انتشار نبود. در حال حاضر و با خاتمه کار کمیته، اجابت این مساله با درخواست خانواده‎ها و در صورتی که صدای آنها در این جعبه موجود باشد، امکان‎پذیر است.

یادآور می‌شود این شرکت اعلام کرده به منظور حفظ شان شهدا و حیثیت خانواده‎ها و  همچنین دفاع از تمامی تلاشها و کوشش‎های انجام شده و برای حراست از ارزشهای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، حق هرگونه پیگیری قضایی در مورد ادعاها و اقدامات مخرب و مضر را برای خود محفوظ دانسته و به جد پیگیری خواهد کرد.

 

منبع: ایلنا

بهترین روش ورود و سرمایه‌گذاری در بورس ایران
این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند