خبر خوش خاندوزی مشخص شد / مصوبات هیات دولت در حمایت از بورس + ویدئو

خبر خوش خاندوزی مشخص شد / مصوبات هیات دولت در حمایت از بورس + ویدئو

پس از جلسه امروز هیات دولت که به منظور حمایت از بورس برگزار شد. احسان خاندوزی وزیر اقتصاد توضیحات مهمی را در رابطه با نتایج این جلسه مطرح کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، پس از جلسه امروز هیات دولت که به منظور حمایت از بورس برگزار شد. احسان خاندوزی وزیر اقتصاد توضیحات مهمی را در رابطه با نتایج این جلسه و حمایت از بورس مطرح کرد. شب گذشته خاندوزی در توئیتی گفته بود: «فردا روز یک شروع دیگر در اجرای مصوبات اقتصادی خواهد بود؛ ان‌شاءالله».

این وعده همراه با سخنان رئیس‌جمهور موجب شد تا امروز بورس بعد از چندین روز منفی، بالاخره سبز شود. ضمن این که شاخص در حفظ کانال ۱٫۲ میلیون واحدی موفق عمل کرد. امروز، هیات دولت جلسه‌ای با حضور وزیر اقتصاد، وزیر صمت، وزیر نفت، رئیس سازمان برنامه، معاون اول رئیس‌جمهور، معاون اقتصادی رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان بورس برگزار کرد.

خلاصه مصوبات کمیسیون اقتصادی در حمایت از بورس

۱- تعیین سقف ۵۰۰۰ تومان برای نرخ خوراک و ۲۰۰۰ تومان برای نرخ سوخت.

۲- مصوبه هیات وزیران با وجود کاهش درآمد ۴۰ همتی دولت، نشان‌دهنده اهمیت رونق اقتصادی برای دولت است.

۳- بانک مرکزی نرخ سامانه نیما در ۶ماه گذشته را مبنا قرار دهد و معادل ۹۰ درصد آن را برای نرخ تسعیر دارایی های خارجی و دارایی های ارزی بانک‌ها در نظر بگیرد.

۴- تنظیم نرخ سود بین بانکی با سقف ۲۰ درصد.

۵- بخشی از سهام دولت در شرکت های دولتی به عنوان وثیقه نزد صندوق تثبیت بازار قرار داده شود. طبق مصوبه هیات دولت، سقف سهام دولت در شرکت‌های دولتی به عنوان پشتوانه صندوق تثبیت، برداشته شد.

۶- معادل ۱۰ درصد از عرضه اولیه شرکت‌های دولتی بابت بازارگردانی همان سهام باید در نظر گرفته شود تا ناشر مکلف باشد از سهام خودش حمایت کند.

خاندوزی در پایان ابراز امیدواری کرد که مجموعه این مصوبات که از ابتدای بهمن ماه اجرایی شود و موکول به سال ۱۴۰۱ نیست. وی افزود: «این مجموعه، اقداماتی است که حتی پیش از تاریخ تصویب دولت هم مشمول آن خواهد شد. بنابراین، این مصوبات حامل پیام جدی حمایت دولت از صنایع، با ثبات بودن فعالیت اقتصادی، پیش‌بینی پذیر بودن متغیرها و در نهایت چشم انداز مثبت اقتصاد در ماه‌های آینده است.»

مهمترین اخبار بازار سهام را در صفحه بورس تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند