خودروهای مونتاژی سامانه یکپارچه خودرو قیمت خودرو عرضه اولیه
پیشنهاد سردبیر : بیژن زنگنه: افزایش صادرات نفت بدون برجام شدنی است، اما بدون توافق با آمریکا خیر/ دروغ هر چقدر هم بزرگ باشد، مالیات ندارد!

تصویب قانون سفر بی‌روادید ایرانیان به خاور دور روسیه

دور روسیه e1497089355975

قانون سفر بدون روادید ایرانیان و اتباع 17 کشور دیگر (از 10 مرداد) به محدوده خاور دور روسیه تصویب و برای اجرا به دولت این کشور ابلاغ شد.

به گزارش تجارت‌نیوز، مطابق قانون جدید، شهروندان ایران و 17 کشور دیگر حق دارند از اول ماه اوت (10 مرداد) بدون دریافت روادید از طریق بندر ولادی‌واستوک واقع در ساحل دریای ژاپن به مناطق خاور دور روسیه سفر کنند.

ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت که شهروندان 18 کشور می‌توانند تا چهار روز پیش از سفر مشخصات خود را در فرم مخصوصی در سایت ویژه این وزارتخانه درج کنند.

وی افزود: افرادی که این فرم را پر می‌کنند، دیگر نیازی به دریافت روادید برای سفر به مناطق خاور دور روسیه را ندارند.

این کشورها شامل ایران، الجزایر، بحرین، برونئی، هند، قطر، چین، کره شمالی، کویت، مراکش، مکزیک، امارات، عمان، عربستان سعودی، سنگاپور، تونس، ترکیه و ژاپن می‌شوند و فقط شامل سفر به محدوده خاور دور روسیه می‌شود.

بر اساس اطلاعات رسانه‌های روسی، این قانون برای شکوفایی اقتصادی منطقه خاور دور روسیه و امکان سرمایه‌گذاری خارجی تصویب شده است.

دیمیتری مدودف نخست‌وزیر روسیه درباره این قانون در نشست هیات دولت اعلام کرده است: به گردشگران و کارفرمایان 18 کشور اجازه داده می‌شود بدون دریافت روادید به خاور دور روسیه سفر کنند.

به گزارش ایتارتاس، مدودف گفت: در روزهای اخیر فهرست کشورهای مشمول تسهیلات روادید تائید شد و گردشگران و کارفرمایان این کشورها نیازی به مراحل دریافت ویزا ندارند. اتباع این کشورها کافی است که اطلاعات خود را در پایگاه اینترنتی ویژه‌ای ثبت کنند.

نخست‌وزیر روسیه گفت: تاسیسات خاور دور را توسعه می‌دهیم و تسهیلات ویژه‌ای را برای این منظور پیش‌بینی می‌کنیم. اطمینان دارم که لغو مراحل دریافت روادید برای گردشگران و کارفرمایان دیگر کشورها به افزایش جذابیت گردشگری و سرمایه‌گذاری منطقه کمک می‌کند.

وی افزود: در نتیجه این قانون، گردشگران بیشتری به خاور دور سفر می‌کنند و این منطقه درآمد بیشتری کسب خواهد کرد.

خاور دور روسیه منطقه گسترده‌ای شامل 9 استان با وسعت شش میلیون و 169 هزار و 300 کیلومتر مربع می‌شود که 36 درصد مساحت این کشور را تشکیل می‌دهد.

جمعیت این منطقه نیز حدود شش میلیون و 300 هزار نفر است که پیش‌بینی می‌شود تا سال 2050 حدود 20 درصد کاهش یابد.

روسیه برای جبران کاهش جمعیت و توسعه‌نیافتگی منطقه خاور دور تدابیری را اتخاذ کرده که مهم‌ترین آن اهدای زمین رایگان است.

بر اساس قانون جدید که از روز 13 دی ماه سال گذشته به اجرا در آمد، دولت روسیه به هر شهروند روسی درخواست‌کننده یک هکتار زمین به صورت رایگان در خاور دور اعطا می‌کند که پس از یک دوره بهره‌برداری و اجرای تعهدات در قبال قانون، در مالکیت قطعی افراد قرار خواهد گرفت.

براساس تدابیر اتخاذشده، اجرای این قانون سبب خواهد شد، منطقه کمترتوسعه‌یافته خاور دور روسیه که نزدیک ژاپن قرار دارد و از نظر بهره‌برداری‌های صنعتی، کشاورزی و باغی از شرایط بسیار مناسبی نیز برخوردار است، در مسیر توسعه قرار گیرد.

دولت روسیه همچنین با اجرای چند برنامه کلان بین‌المللی از جمله دعوت سرمایه‌گذاران خارجی برای توسعه خاور دور در صدد است از شرایط این منطقه به ویژه با استقرار واحدهای صنعتی، بهره‌برداری از جاذبه‌های گردشگری، توانمندی‌های کشاورزی و همچنین نزدیکی به بازارهای آسیایی استفاده کند.

 

نظرات