تضامین اروپا برای صادرات نفت ایران چه باشد؟

تضامین اروپا برای صادرات نفت ایران چه باشد؟

عضو کمیسیون انرژی مجلس، تضامین اروپایی‌ها به ایران در بحث صادرات نفت را برشمرد.

سید علی ادیانی، با اشاره به اظهارات وزیر نفت مبنی بر اینکه ظاهرا اروپایی در بحث نفت تضامین کافی به ایران نداده‌اند، گفت: تضمینی که ایران در بحث برجام از اروپا می‌خواهد عمل به این توافق است، چراکه اروپایی‌ها در حوزه نفت، بانک، کشتیرانی، سرمایه گذاری و تبادل تجاری بین کشورها تعهداتی داده‌اند که باید به آن پایبند باشند.

به گزارش تجارت‌نیوز، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه اروپایی‌ها باید در همان چارچوب بایستند و شرکت‌های تابعه کشور خود را ملزم به اجرا کنند، افزود: نباید شرایط اینگونه باشد که شرکت‌های اروپایی عنوان کنند که خصوصی هستند و خودشان تصمیم گرفته و به تعهدات دولت‌هایشان عمل نکنند.

زمانی که آمریکا در برجام بود نیز اروپا به تعهدات نفتی خود عمل نکرد

وی ادامه داد: از سوی دیگر شرکت‌های اروپایی نباید عنوان کنند که چون ارتباط کاری با شرکت‌های آمریکایی دارند و بخشی از سهام این شرکت‌ها متعلق به آمریکایی‌ها است، در اختیار دولت نبوده و نمی‌توانند تضمینی دهند.

نماینده مردم قائمشهر، سوادکوه، جویبار و سیمرغ در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه زمانی که آمریکا در برجام بود نیز اروپا به تعهدات نفتی خود عمل نکرد، یادآور شد: دولت مکلف بوده برابر یکی از بندهای نه گانه رهبری از رییس جمهور آمریکا و اتحادیه اروپا در زمینه‌های مختلف برای رفع تحریم‌های اقتصادی تضمین کافی و لازم دریافت کند؛ اما دولت این اقدام را انجام نداد.

وی با بیان اینکه اگر دولت تضامین کافی را در حوزه نفت دریافت نکند باز با مشکل مواجه می‌شود، افزود: اروپا باید همین میزان نفت را از ایران را خریداری کرده و همانند شرایط عادی محصولات نفتی و فرآورده‌های نفتی را از ایران وارد کند و مشتری آن باشد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: اتحادیه اروپا در بحث نفتی باید موضوع بیمه، نفتکش، خرید نفت، انتقال ارز و همکاری بانک‌ها در انتقال ارزی را تضمین کند.

 

منبع: خانه ملت

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند