بازار تخم مرغ طی یک هفته آینده متعادل می‌شود

بازار تخم مرغ طی یک هفته آینده متعادل می‌شود

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغ تخم‌گذار کشور گفت: ایجاد بارانداز تخم مرغ در منطقه تهرانپارس و عرضه آن با نرخ‌های مصوب به نظر می‌رسد تا یک هفته آینده بازار این محصول متعادل شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، هدایت اصغری، مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغ تخم‌گذار از راه‌اندازی نخستین بارانداز تخم مرغ در منطقه تهرانپارس خبرداد و افزود: اکنون حجم خوبی تخم مرغ با نرخ‌های مصوب وارد بارانداز می‌شود و در اختیار میادین میوه و تره‌بار و اصناف و خرده‌فروشی‌ها قرار می‌گیرد.

وی گفت: کمبودی در تولید تخم مرغ مورد نیاز کشور وجود ندارد و طبق توافق انجام شده با شرکت پشتیبانی امور دام و وزارت صنعت و معدن هر کیلوگرم تخم مرغ فله‌ای ۱۲ هزارتومان، هر کیلوگرم تخم مرغ بسته‌بندی ۱۴ هزارو ۱۲۰ تومان یعنی شانه‌ای ۲۸ هزارو ۵۰۰ تومان (عددی ۹۵۰ تومان) از تولیدکنندگان خریداری می‌شود و با نرخ مصوب ستاد تنظیم بازار نزدیک شانه‌ای ۳۱ هزارتومان در اختیار مصرف کنندگان قرار می‌گیرد.

به گفته وی، هر شانه ۳۰ عددی تخم مرغ بسته‌بندی درب واحدهای تولیدی بیش از نرخ مصوب خریداری می‌شود.

وی تصریح کرد: بنا بر توافقی که با شرکت پشتیبانی اموردام به عمل آمد، مقرر شده برای تقویت بازار تهران استان‌های دیگر کمک کنند، چنانچه هر استان دیگری به غیر از تهران دچار مشکل باشد، بارانداز ایجاد می‌شود تا تخم مرغ مورد نیاز مصرف کنندگان تامین شود.

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران تخم‌گذار گفت: اکنون برای تخم مرغ به دنبال ایجاد نظامی هستیم که تخم مرغ تولیدی وارد بارانداز شود و یا سفارش بارانداز برای تولیدکنندگان ارسال شود و نیاز خرده‌فروشان از محل باراندازها تامین شوند.

وی توضیح داد: اکنون بر اساس این روش، تخم مرغ مستقیم به مرکز پخش وارد و دربارانداز سفارش اخذ و با تولیدکننده هماهنگی انجام می‌شود همان‌گونه که در سبد کالا ۱۷ میلیون شانه تخم مرغ توزیع شد، امکان استفاده از چنین روش‌هایی وجود دارد.

طبق بررسی‌های میدانی طی یک تا دو هفته اخیر قیمت هر شانه تخم مرغ در بازار به بیش از ۴۰ هزار تومان هم رسید، درحالی که تخم مرغ شانه ۳۰ عددی معمولی در خرده‌فروشی‌ها موجود نیست.

براساس آمارها سال گذشته بیش از یک میلیون تن تخم مرغ در کشور تولید شد که هر ساله بخش مازاد آن به کشورهای همسایه صادر می‌شود.

طبق گفته مسئولان، تا ابتدای آذرماه جاری تخم مرغ به کشورهای هدف صادر می‌شد و اکنون حدود یک ماه است که صادرات این محصول ممنوع شده است.

طبق آخرین مصوبه ستاد تنظیم بازار قیمت هر کیلوگرم تخم مرغ درب واحدهای تولیدی ۱۲ هزارتومان و برای مصرف کنندگان ۱۴ هزارو ۵۰۰ تومان تعیین شده بود.

 

منبع: ایرنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند