در گفتگوی تجارت‌نیوز با یک کارشناس مطرح شد:

تعویق FATF چه تاثیری بر بورس دارد؟

تجارت نیوز

در حالی که خیلی‌ها امروز منتظر اعلام تصمیم درباره fatf بودند اعلام شده این تصمیم‌گیری به فروردین ۱۴۰۰ موکول شده است. اما سوال اینجاست که تعویق این لایحه چه تاثیری بر بازار سهام دارد؟

به گزارش تجارت‌نیوز، در حالی که بازار سهام در شرایطی خاص قرار دارد و حجم و ارزش معاملات نیز به شدت کاهش پیدا کرده است  اخبار با سیگنال نااطمینانی نیز تشدید پیدا کرده‌اند و امروز نیز خبر تعویق بررسی FATF به فروردین ۱۴۰۰ اعلام شده است. اما چرا ممکن است تعویق FATF واکنش منفی بورس را به دنبال داشته باشد؟

حمیدرضا فرهادی، کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با تجارت‌نیوز در رابطه با وضعیت بورس گفت: بازار سهام در شرایط خوبی قرار ندارد و حجم و ارزش معاملات نیز به شدت کاهش پیدا کرده و فعلا چشم‌انداز بازار سهام در کوتاه‌مدت و میان‌مدت نزولی است.

این کارشناس در رابطه با تعویق FATF و تاثیر این موضوع بر بازارهای موازی گفت: در حالی که امروز انس جهانی طلا روندی نزولی داشت اما قیمت طلا، سکه و دلار در ایران روندی افزایشی به خود گرفت و در این شرایط چشم‌انداز بازارهای موازی مثبت است اما تعویق FATF کورسوی امیدی که برای بورس و مذاکره وجود داشت را فعلا از بین برد.

این کارشناس در رابطه با موضوع دولت در بازار سهام گفت: دولت فعلا قید مالیات بر معاملات را زده و در شرایط نزولی بازار سهام در حال فروش اوراق بدهی است و با توجه به اینکه که در ماه‌های پایانی این دولت قرار داریم فروش اوراق بدهی تعهدات دولت بعدی را بیشتر می‌کند.

این کارشناس در رابطه با تاثیر FATF بر بازار سهام گفت: اگر FATF را نپذیریم مراودات مالی ما به همین شکل ادامه پیدا می‌کند و امیدی که در بازار سهام مبنی بر مذاکرات وجود داشت از بین می‌رود. مساله FATF سیاسی شده است و طرف مقابل مذاکرات این موضوع را به اهرمی برای فشار بیشتر اعمال خواهد کرد. با این شرایط مذاکره‌ احتمالی هم به تعویق خواهد افتاد و بازار سهام در کوتاه‌مدت به روند فرسایشی خود ادامه می‌دهد. اما به عقیده من اگر مذاکره‌ای در کار باشد در دولت بعدی دنبال خواهد شد.

آخرین اخبار بورس را در صفحه بورس تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند