تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

قیمت لبنیات از امروز تغییر کرد / کاهش قیمت‌ها موقتی است؟

قیمت لبنیات از امروز تغییر کرد / کاهش قیمت‌ها موقتی است؟

محصولات اصلی لبنی مثل شیر، پنیر و ماست از امروز ۱۰ درصد ارزان شد. اما سخنگوی انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی معتقد است که این کاهش قیمت موقتی است و ممکن است با افزایش قیمت نهاده‌های تولید لبنیات دوباره گران شود!

به گزارش تجارت‌نیوز، پنج‌شنبه هفته قبل وزیر جهاد کشاورزی از کاهش ۱۰ درصدی قیمت سه محصول اصلی لبنیات از جمله شیر، پنیر و ماست خبر داد. وعده‌ای که به گفته سخنگوی انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی از امروز محقق شده است اما برخی رسانه‌ها اعلام کرده بودند که این افزایش قیمت از هفته آینده اعمال می‌شود.

به نظر می‌رسد دولت سیزدهم نیز به دنبال کنترل بازار است. همین کاهش دستوری قیمت لبنیات به تولیدکنندگان گویای مدیریت اقتصاد به شیوه دستوری و دولتی است! این در حالی است که بنا بر اعلام مرکز آمار ایران نرخ تورم سالانه به بیش از ۴۵ درصد رسیده است.

بنابراین به گفته تولیدکنندگان با وجود تورم در کشور نمی‌توان انتظار تداوم کاهش قیمت لبنیات را داشت.

کاهش قیمت لبنیات دائمی است؟

سخنگوی انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی با تائید موقتی بودن این طرح به تجارت‌نیوز گفت: تورم کشور بیش از ۴۰ و تورم ماهانه ۴ درصد است، یعنی هزینه تولید ماهانه چهار درصد افزایش پیدا می‌کند. در این شرایط تورمی شاخص تولید ثبات ندارد و این کاهش قیمت‌ها کوتاه مدت است.

به گفته بنی‌طبا، راهکار بلندمدت برای کاهش قیمت لبنیات این است ارزی که به شکل یارانه سیاه به نهاده دامی تعلق می‌گیرد، حذف شود تا تولیدکنندگان یک رقابت سالم داشته باشند و این منابع به دهک‌های محروم جامعه برسد.

فروشگاه‌ها هنوز محصول قدیمی دارند

سید محمدرضا بنی‌طبا توضیح داد: قیمت سه محصول پنیر، ماست و شیر از امروز ۱۰ درصد ارزان شد اما تا زمانی که این محصول با قیمت جدید به دست توزیع‌کنندگان و فروشندگان برسد، سه روز طول می‌کشد. چرا که این محصول برای توزیع چند روزی در قرنطینه قرار می‌گیرد.

او ادامه داد: قیمت بازار و انبار هنوز تطابق پیدا نکرده است. چرا که در برخی از فروشگاه‌ها یا سوپرمارکت‌ها این محصولات با قیمت قبل وجود دارد. بنابراین این فروشگاه‌ها نمی‌توانند محصولاتی که از قبل خریداری شده را با قیمت جدید بفروشند.

کاهش قیمت‌ها ادامه‌‌دار است؟

تولیدکنندگان شرط تداوم کاهش قیمت محصولات لبنی را ثبات قیمت شیر خام می‌دانند. سخنگوی انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی گفت: معاونت دامی وزارت جهاد تعهد داد تا قیمت شیر خام تعییری نکند. چنانچه هزینه تولید به خصوص شیر خام بیش از قیمت مصوب افزایش یابد این طرح شکست می‌خورد.

چرا سه محصول ارزان شدند؟

او گفت: ۶۰ تا ۶۵ درصد از محصولات لبنی وابسته به قیمت شیر خام است. بنابراین اگر شیرخام گران شود دوباره قیمت تمام شده محصولات افزایش پیدا می‌کند و شاهد گرانی لبنیات هستیم.

اما چرا فقط سه محصول ارزان شدند؟ به گفته بنی‌طبا، این سه قلم یعنی پنیر ۴۰۰ گرمی، شیرنایلونی و ماست ۵/۲ کیلوگرمی مورد استفاده دهک‌های پایین جامعه است و با توافق‌هایی که با دولت صورت گرفته ترجیح دادیم این تخفیف‌ها برای دهک محروم جامعه اعمال شود.

پیش از این سخنگوی انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی از کاهش ۵۰ درصدی سرانه مصرف لبنیات در ایران خبر داد و به ایلنا گفت: گرانی‌های پی‌درپی و بی‌توجهی دولت، منجر به کاهش ۵۰ درصدی سرانه مصرف لبنیات شده است.

برای مطالعه بیشتر خبر کاهش سرانه مصرف لبنیات در ایران را بخوانید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند