تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

کاهش تقاضای گوشت/ توقف صادرات دام از بعضی استان‌ها

کاهش تقاضای گوشت/ توقف صادرات دام از بعضی استان‌ها

زایش دام‌ها در فصل پاییز نیز مانع از افزایش قیمت گوشت در بازار نشده است. رئیس شورای تامین دام کشور از کاهش تقاضای گوشت خبر می‌دهد و در عین حال می‌گوید: گوشت در ایران هنوز ارزان است.

به گزارش تجارت‌نیوز، قیمت گوشت در بازار داخل بالا رفت. بررسی‌ها نشان می‌دهد با وجود کاهش میزان تقاضا، قیمت گوشت با ۱۰ هزار تومان افزایش به قیمت ۱۴۰ هزار تومان رسیده است.

برخی فروشندگان گوشت می‌گویند علت افزایش قیمت گوشت، صادرات دام زنده به کشورهای اطراف است. با این حال دامداران معتقدند افزایش قیمت گوشت ارتباطی به صادرات ندارد. چرا که در برخی استان‌ها صادرات دام به کشورهای اطراف متوقف شده است.

واردات گوشت منجمد صرفه اقتصادی ندارد

در این مورد رئیس شورای تامین دام کشور به تجارت‌نیوز گفت: قیمت گوشت اندکی بالا رفته است. البته این افزایش قیمت به معنای عدم عرضه دام به بازار نیست. بلکه برخی واردکنندگان نسبت به صادرات دام انتقاد دارند و همین مساله باعث ایجاد جو هیجانی در بازار شد.

منصور پوریان توضیح داد: برخی با فضاسازی‌ها قصد دارند قیمت گوشت را در بازار داخل افزایش دهند و به کیلویی ۲۰۰ هزار تومان برسانند تا در بتوانند گوشت منجمد به کشور وارد کنند. از این‌رو آنها صادرات دام‌های پر چربی را بهانه کرده‌اند.

این مقام مسئول ادامه داد: واردات گوشت منجمد به کشور ممنوع نیست اما گوشت خارجی در بازار ایران صرفه اقتصادی ندارد. با وجود اینکه تقاضا برای خرید گوشت قرمز کاهش پیدا کرده است افزایش قیمت گوشت در بازار توجیهی ندارد. هر چند گوشت در ایران هنوز ارزان است.

او بیان کرد: در پاییز امسال تولید دام افزایش قابل توجهی داشته است. اما علی‌رغم افزایش تولید دام، دولت صادرات دام در استان فارس را متوقف کرده است. متاسفانه برخی با گزارش‌های اشتباه بروکراسی اداری را برای دامداران بیشتر کردند که این مساله مانع از صادرات شده است.

پیش‌تر علی اصغر ملکی، رئیس اتحادیه فروشندگان گوشت گفته بود: در یک هفته اخیر به دلیل بارش‌ برف و باران در جاده‌ها، عرضه گوشت به تهران کمتر شده است. با بارش باران برخی راننده‌ها قیمت کرایه حمل را بالاتر برده‌اند. همچنین صادرات دام نیز باعث کاهش عرضه گوسفند زنده در تهران شده که همین مسائل، قیمت گوشت را در بازار تهران بالا برده است.

برای مطالعه بیشتر خبر گوشت قرمز را قاچاق گران کرد را بخوانید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند