تلفات 20 درصدی انرژی در بخش مسکن

تلفات 20 درصدی انرژی در بخش مسکن

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های انرژی با تاکید بر استفاده از فناوری‌های نوین در حوزه انرژی گفت: در حال حاضر 20 درصد تلفات انرژی در بخش مسکن است که با استفاده از فناوری‌های نوین می‌توان این میزان را کاهش داد.

دکتر سیروس وطن‌خواه صبح امروز در گردهمایی استارتاپ‌های حوزه انرژی با تاکید بر اهمیت حوزه انرژی در توسعه پایدار کشور، افزود: علی‌رغم تلاش‌های صورت گرفته،‌ وضعیت کشور در دو بخش عرضه و تقاضا در حوزه‌های بهره‌وری، بهینه‌سازی و مصرف بهینه وضعیت مناسبی ندارد.

به گزارش تجارت‌نیوز، دبیر ستاد توسعه فناوری‌های انرژی با تاکید بر اینکه ایران در شاخص‌هایی همچون شدت انرژی در جایگاه مطلوبی قرار ندارد، تاکید کرد: ادامه این روند ما را به ناکجاآباد خواهد برد و شاید هم‌اکنون نیز برده باشد، لذا لازم است همه ما در هر جایگاهی که هستیم در زمینه بهره‌وری، نگه‌داشت و بهینه‌سازی انرژی فکر جدی‌ کنیم.

وطن‌خواه اضافه کرد: این فکر که تصور شود افرادی هستند که اقداماتی در این حوزه اجرایی می‌کنند، فکر درستی نیست چرا که در حوزه فناوری در دنیا اتفاقات مهمی رخ داده است.

وی با اشاره به فناوری‌های نوین ارائه‌شده در دنیا در حوزه‌های انرژی‌، اظهارکرد: این فناوری‌ها، بنیادهای فکری و اجرایی کسب‌وکارها را تا حدودی عوض کرده است که از جمله آن می‌توان به فناوری IT اشاره کرد که اثرات آن را در کسب و کارها در کشور می‌توانیم مشاهده کنیم.

وطن‌خواه با بیان اینکه این فناوری‌ها، انگاره‌های ذهنی را تا حدود زیادی تغییر داده است، یادآور شد: امروزه فناوری IT و سایر فناوری‌های نوین در حوزه‌های مختلف از جمله مسکن، تغییرات اساسی ایجاد کرده، از این رو نشان می‌دهد که فناوری‌ها می‌توانند انگاره‌های ذهنی را تغییر دهند.

وی برگزاری این گردهمایی را توجه بیشتر به فناوری‌ها و تغییر انگاره‌های ذهنی دانست و افزود: ما در تلاش هستیم تا با استفاده از فناوری‌های نوین، رویکردهای حوزه انرژی را اصلاح کنیم.

وی با تاکید بر اینکه روند گذشته نتیجه‌ای را در پی داشته است که هم اکنون شاهد آنیم و ادامه داد: از این رو لازم است برای اصلاح این روند، فضایی مناسب برای عرصه کسب‌وکارهای جدید ایجاد کنیم.

وطن‌خواه بهبود وضعیت انرژی در کشور را در گرو فعالیت نقش‌آفرینان اصلی در این حوزه دانست و مهم‌ترین بازیگران اصلی این عرصه را آحاد مردم، کسب‌وکارهای خصوصی و استارت‌آپ‌ها با ایده‌نو عنوان کرد.

وی با تاکید بر اینکه استارت‌آپ‌ها می‌توانند انگاره‌های ذهنی مدیران سنتی را تغییر دهند، اظهار کرد: بر این اساس لازم است فضا برای حضور و رشد شتاب‌دهنده‌ها و کسب‌وکارهای نوین ایجاد شود، چرا که این امر منجر به تحول عظیم در حوزه انرژی می‌شود.

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های انرژی با تاکید بر اینکه حوزه انرژی برخلاف سایر حوزه‌ها با بخش‌های دولتی گره خورده است، ادامه داد: ولی از آن‌جا که کسب‌وکارهای خصوصی با توده مردم سر و کار دارند؛ از این رو می‌توانند نقش مهمی در بهینه‌سازی مصرف و انتقال انرژی ایفا کنند.

وی با تاکید بر اینکه 20 درصد تلفات انرژی در بخش مسکن است، خاطرنشان کرد: در واقع بخش مسکن جایی است که مردم عادی در آن حضور دارند، از این رو رسوخ فناوری در این بخش می‌تواند تحول عظیمی در حوزه مصرف انرژی ایجاد کند.

وطن‌خواه اضافه کرد: معاونت علمی و ستاد توسعه فناوری‌های انرژی برای تحقق بخشیدن این سیاست برنامه‌هایی را دنبال کرده و تلاش می‌کند تا با توسعه شتاب دهنده‌ها و استارت‌آپ‌ها افرادی با افکار نو را وارد این عرصه کند.

وی در عین حال با تاکید بر اینکه در حوزه انرژی شتاب دهنده‌ها و استارت‌آپ‌های زیادی وجود ندارد، اظهارکرد: معاونت علمی علاقه‌مند است که شتاب‌دهنده‌ها در این حوزه توسعه یابد و در بخش‌هایی چون حمل و نقل و عرضه و تقاضا و همچنین بهینه کردن فرآیندها نقش ایفا کنند.

دبیر ستاد فناوری‌های انرژی تاکید کرد: معاونت علمی همچنین علاقه‌مند است که بخش خصوصی را وارد عرصه‌های انرژی کند و امیدوار است که در این نشست با تبادل نظرهای میان شرکت‌‌کنندگان نقش مهمی در این عرصه ایفا کند.

 

منبع:ایسنا

بهترین روش ورود و سرمایه‌گذاری در بورس ایران
این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند