تهدید پروژه بزرگ اقتصادی چین در مسیر پاکستان

تهدید پروژه بزرگ اقتصادی چین در مسیر پاکستان

پروژه ۵۷ میلیارد دلاری چین موسوم به جاده و کمربند در مسیر پاکستان تهدید می‌شود. طی سال‌های گذشته حملات مکرر برای کشتن کارگران و تخریب زیرساخت‌ها صورت گرفته است،‌ خط لوله صلح پاکستان با ایران هم از این مسیر می‌گذرد.

پلیس اعلام کرد مردان ناشناسی به محل اقامت شبانه‌روزی کارگران در بندر کاودار پاکستان نارنجک انداختند که منجر به زخمی شدن ۲۶ تن از آنها شد.

به گزارش تجارت‌نیوز به نقل از رویترز، پیش‌بینی می‌شود که این حمله امنیت پروژه چین موسوم به کمربند و جاده را در بخش پاکستان تهدید کند. هنوز کسی مسئولیت این حملات را نپذیرفته است.

این بندر یکی از سه بندر با ظرفیت گاز بالا در جنوب غرب بلوچستان است. یک منطقه کلیدی که در نظر دارد تا از طریق غرب چین ارتباطی را با خاورمیانه و اروپا برقرار کند.

مقامات پلیس به رویترز گفتند، در حالی که کارگران در این اقامت شبانه‌روزی مشغول خوردن شام بودند، یک موتورسوار با نارنجک به آنها حمله می‌کند.

مقامات امنیتی هم گفته‌اند که برخی تلاش می‌کنند تا زیرساخت‌های این پروژه «کریدور اقتصادی چین» را در مسیر پاکستان خراب کنند که از سال ۲۰۱۴ تاکنون ۵۰ کارگر کشته شده است.

پاکستان به چین اطمینان داده که می‌تواند امنیت این پروژه ۵۷ میلیارد دلاری را بر اساس طرح و نقشه پیش ببرد.

در حمله‌ای دیگر در ۵۵ کیلومتری مرکز این ایالت نیز ۱۵ نفر زخمی شدند.

در حمله سومی یک راکب موتورسوار با اسلحه به شبه‌نظامیان آتش گشود و ۴ نفر از آنها را زخمی کرد.

روز چهارشنبه هم یک ماشین که بمب کار گذاشته بود، ۵ پلیس و ۲ عابر را به کام مرگ کشید که طالبان پاکستان مسئولیت این حمله را پذیرفته بود.

یک فردی که حامل جلیقه بمب‌گذاری‌شده بود نیز باعث شد تا ۲۲ کشته و بیش از ۳۰ نفر مجروح شود.

مسئولیت این حمله را گروه تروریستی داعش به عهده گرفته است.

 

منبع: فارس

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند