اعلام تورم آذر ماه

تورم به ۳۷٫۴ درصد رسید / قیمت کشمش پلویی دو برابر شد

تورم به ۳۷٫۴ درصد رسید / قیمت کشمش پلویی دو برابر شد

تورم آذرماه در حالی به ۳۷٫۴ درصد رسید که بیشترین تورم سالانه در گروه خوراکی به «سس گوجه‌فرنگی» و «کشمش پلویی و خرما» تعلق داشته، به‌طوری که قیمت هر کدام به ترتیب ۱۰۵ درصد و ۷۹ درصد افزایش یافته است.

به گزارش تجارت‌نیوز، مرکز آمار نرخ تورم آذرماه سال جاری را ۳۷٫۴ درصد اعلام کرد.

بر اساس گزارش مرکز آمار شاخص کل قیمت مصرف‌کننده در آذرماه سال جاری به ۱۵۱٫۷ واحد رسیده است.

تورم نقطه‌به‌نقطه آذرماه سال جاری ۳۷٫۴ درصد اعلام شده، یعنی خانوارهای کشور به‌طور میانگین ۳۷٫۴ درصد بیشتر از آذرماه ۱۳۹۶ برای خرید یک مجموعه کالا و خدمات یکسان هزینه کرده‌اند.

همچنین طبق آمارها نرخ تورم ۱۲ماهه منتهی به آذرماه سال جاری ۱۸ درصد بوده که نسبت به ماه قبل (۱۵٫۶ درصد) ۲٫۴ درصد افزایش یافته است.

شاخص قیمت در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» نسبت به آذرماه سال گذشته ۵۳٫۹ درصد و در گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» ۳۰٫۹ درصد افزایش داشته است.

شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای کشور بر حسب بخش‌های اصلی و برخی گروه‌ها و طبقات کالایی در آذرماه سال جاری نشان می‌دهد تمامی بخش‌های زیرمجموعه شاخص کل با افزایش قیمت همراه بوده و بیشترین تورم متعلق به گروه دخانیات است.

تورم نقطه‌به‌نقطه دخانیات در آذرماه امسال نشان می‌دهد این گروه با ۱۴۷٫۱ درصد افزایش قیمت مواجه بوده است.

همچنین گروه لوازم خانگی و تفریح و فرهنگ با تورم بیش از ۶۵ درصد بعد از گروه دخانیات در صدر اول پیشتازان تورم آذرماه قرار دارند.

تورم بخش‌های مختلف اقتصادی در آذرماه سال ۱۳۹۷

در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل به ترتیب مربوط به گروه گوشت (انواع ماهی، گوشت گوسفند، گوشت گاو و گوشت مرغ)، گروه میوه و خشکبار (کشمش پلویی، خرما، پسته و سیب)، گروه شیر، پنیر و تخم مرغ (شیر پاستوریزه، خامه پاستوریزه)، گروه محصولات خوراکی طبقه‌بندی‌نشده در جای دیگر (سس گوجه‌فرنگی و سرکه)، گروه آشامیدنی‌ها (قهوه) و گروه سبزیجات (بادمجان و فلفل دلمه و کدو سبز) است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند