تورم آذر ۱۴۰۰ اعلام شد

تورم آذر ۱۴۰۰ اعلام شد

مرکز آمار ایران اعلام کرد، نرخ تورم سالانه آذر ماه ۱۴۰۰ برای خانوار‌های کشور به ۴۳،۴ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ۱ واحد درصد کاهش نشان می‌دهد.

به گزارش تجارت‌نیوز، به نقل از مرکز آمار ایران نرخ تورم نقطه‌ای در آذر ماه ۱۴۰۰ به عدد ۳۵،۲ درصد رسیده است؛ یعنی خانوار‌های کشور به طور میانگین ۳۵٫۲ درصد بیشتر از آذر ۱۳۹۹ برای خرید یک «مجموعه کالا‌ها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند. منظور از نرخ تورم نقطه‌ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل می‌باشد.

نرخ تورم نقطه‌ای آذر ماه ۱۴۰۰ در مقایسه با ماه قبل ۰،۵ واحد درصد کاهش یافته است. نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» با کاهش ۴٫۹ واحد درصدی به ۴۱٫۵ درصد و گروه «کالا‌های غیرخوراکی و خدمات» با افزایش ۱٫۶ واحد درصدی به ۳۱٫۸ درصد رسیده است.

این در حالی است که نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوار‌های شهری ۳۵،۰ درصد می‌باشد که نسبت به ماه قبل ۰٫۳ واحد درصد کاهش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوار‌های روستایی ۳۶٫۲ درصد بوده که که نسبت به ماه قبل ۱٫۲ واحد درصد کاهش داشته است.

کاهش نرخ تورم ماهانه خانوار‌های کشور

نرخ تورم ماهانه آذر ۱۴۰۰ به ۱،۷ درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، ۰٫۸ واحد درصد کاهش داشته است. تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالا‌های غیرخوراکی و خدمات» به ترتیب ۱٫۴ درصد و ۱٫۸ درصد بوده است. منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل می‌باشد.

این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوار‌های شهری ۱،۶ درصد می‌باشد که نسبت به ماه قبل ۰٫۸ واحد درصد کاهش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوار‌های روستایی ۱٫۸ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ۰٫۹ واحد درصد کاهش داشته است.

کاهش نرخ تورم سالانه خانوار‌های کشور

نرخ تورم سالانه آذر ماه ۱۴۰۰ برای خانوار‌های کشور به ۴۳،۴ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ۱٫۰ واحد درصد کاهش نشان می‌دهد. منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن می‌باشد.

هم‌چنین نرخ تورم سالانه برای خانوار‌های شهری و روستایی به ترتیب ۴۲،۷ درصد و ۴۷٫۰ درصد می‌باشد که برای خانوار‌های شهری ۰٫۹ واحد درصد کاهش و برای خانوار‌های روستایی ۱٫۳ واحد درصد کاهش داشته است.

تغییرات قیمت‌ها در ماه جاری

در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه «ادویه و چاشنی» (زعفران، رب گوجه فرنگی و سس گوجه فرنگی)، گروه «دخانیات» و گروه «سبزیجات» (سیب‌زمینی، گوجه فرنگی و پیاز) می‌باشد. در گروه عمده «کالا‌های غیرخوراکی و خدمات»، گروه «پوشاک و کفش» (انواع پوشاک)، گروه «حمل و نقل» (انواع خودروی سواری) و گروه «مبلمان و لوازم خانگی» (ظروف بلور و پلاستیکی آشپزخانه) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند.

هم‌چنین در ماه جاری گروه «میوه و خشکبار» و گروه «انواع گوشت» (گوشت مرغ) نسبت به ماه گذشته کاهش قیمت داشته‌اند.

درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک‌های هزینه‌ای کل کشور در ماه جاری

دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در آذر ماه ۱۴۰۰ برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از ۴۲،۷ درصد برای دهک نهم تا ۴۶٫۲ درصد برای دهک دوم است.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند