موضوعات داغ:

تورم ۷۹ درصدی محصولات مرغ‌داری‌های صنعتی کشور

تورم ۷۹ درصدی محصولات مرغ‌داری‌های صنعتی کشور

تولید محصولات مرغداری‌های صنعتی کشور در زمستان سال گذشته نسبت به زمستان سال ۹۶ با تورم ۷۹٫۳ درصدی مواجه بوده است. این محصولات در زمستان گذشته نسبت به پاییز نیز تورم ۱۳٫۹ درصدی داشته است.

به گزارش تجارت‌نیوز، تولید محصولات مرغداری‌های صنعتی کشور در زمستان سال گذشته نسبت به زمستان سال ۹۶ با تورم ۷۹٫۳ درصدی مواجه بوده است. این محصولات در زمستان گذشته نسبت به پاییز نیز تورم ۱۳٫۹ درصدی داشته است.

طبقه گزارش منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران، در محصولات مرغداری‌های صنعتی کشور، گروه مرغ با تورم‌های بالایی مواجه بوده است.

بر اساس این گزارش تورم نقطه به نقطه گروه مرغ و تخم مرغ در زمستان سال ۹۷ نسبت به زمستان سال ۹۶ به ترتیب معادل ۱۱۴٫۵ و ۱۰٫۶ درصد بوده است.

جوجه یک‌روزه در زمستان سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ با تورم ۲۲۷٫۸ درصدی بیشترین و تخم مرغ خوراکی با ۳٫۱ رصد کمترین رشد قیمتی را در میان محصولات مرغداری را به خود اختصاص داده است.

تورم تولید  مرغ گوشتی به عنوان یکی از کالاهای اساسی در سبد خانوارهای کشور در زمستان سال ۹۷ نسبت به زمستان سال ۹۶ بیش از ۸ برابر شده، یعنی در حالی که تورم نقطه به نقطه تولید مرغ گوشتی در زمستان ۹۶ معادل ۱۰ درصد بوده، در زمستان سال گذشته به رقم ۸۶٫۴ درصد رسیده است.

تورم مرغ گوشتی در زمستان سال  ۹۷ نسبت به پاییز سال مذکور معادل ۳۲٫۹ درصد است.

با این که مرغ گوشتی در زمستان سال گذشته در مقایسه به مدت مشابه سال ۹۶، تورم بالایی داشته؛ تورم تخم مرغ خوراکی در در این بازه زمانی حدود ۱۲ برابر کمتر شده است.

تورم تخم مرغ خوراکی در زمستان سال ۹۶ نسبت به زمستان سال ۹۵ معادل ۳۶٫۱ درصد بوده، اما تورم این کالا در زمستان سال ۹۷ نسبت به زمستان سال ۹۶ تا رقم ۳٫۱ درصد پایین آمده است.

رشد کم قیمتی گروه تخم مرغ در محصولات مرغداری‌های صنعتی کشور به نحوی است که هر دو نوع تخم مرغ این گروه، یعنی تخم مرغ خورکی و تخم مرغ نطفه‌دار در زمستان سال ۹۷ نسب به زمستان سال ۹۶ به ترتیب با رشد منفی ۱۹ و منفی ۱۲٫۹ درصدی داشته‌اند.

تورم مرغ گوشتی در زمستان سال ۹۷ نسبت به زمستان سال ۹۶ بیش از ۲۷ برابر تورم تخم مرغ در این بازه زمانی است.
این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند