عقبگرد تورمی به ابتدای دهه ۹۰ / تورم ۲۶۹ درصدی مناطق شهری در ۱۶ سال اخیر (اینفوگرافیک)

از ابتدای سال 1382 تا امسال (پایان دی ماه) مناطق شهری کشور در مجموع 269 درصد تورم را متحمل شده است. طی این دوره 16 ساله میانگین تورم 12ماهه منتهی به پایان هر سال (با در نظر گرفتن تورم دی ماه برای امسال) به 16 درصد می‌رسد. این درحالیست که آخرین تورم اعلامی امسال 20 درصد است.
عقبگرد تورمی به ابتدای دهه ۹۰ / تورم ۲۶۹ درصدی مناطق شهری در ۱۶ سال اخیر (اینفوگرافیک)

به گزارش تجارت‌نیوز، مرکز آمار ایران در انتشار آمارهای تورم، مناطق شهری و روستایی را به تفکیک از هم منتشر می‌کند. در بخش شهری میزان تورم سالانه (میانگین ۱۲ماهه منتهی به دی ماه نسبت به مدت مشابه سال قبل) تا پایان دی ماه امسال به ۲۰٫۶ درصد رسیده است.

از ابتدای سال ۱۳۸۲ تا امسال (پایان دی ماه) مناطق شهری کشور در مجموع ۲۶۹ درصد تورم را متحمل شده است. طی این دوره ۱۶ ساله میانگین تورم ۱۲ماهه منتهی به پایان هر سال (با در نظر گرفتن تورم دی ماه برای امسال) به ۱۶ درصد می‌رسد. این درحالی‌ست که تورم دی ماه سال ۱۳۹۷ بیش از ۲۰ درصد است.

در ابتدای دهه ۹۰ نیز نرخ تورم از مزر ۲۰ درصد عبور کرده بود که بعد از آن با یک روند صعودی به ۳۲ درصد تا پایان سال ۹۲ رسید. اما آرام‌آرام از شتاب آن کاسته شد تا اینکه در سال ۹۶ این روند نزولی متوقف شد و امسال به نظر می‌رسد مجددا روند صعودی تورم آغاز شده است.

آیا بار دیگر تجربه سال‌های ۹۰ تا ۹۲ برای تورم در اقتصاد ایران رقم خواهد خورد؟

نرخ تورم در مناطق شهری ایران از سال ۱۳۸۲ تا ۱۳۹۷
آیا بار دیگر تجربه سال‌های ۹۰ تا ۹۲ برای تورم اقتصاد ایران رقم خواهد خورد؟
این مطلب را به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام تجارت نیوز