توزیع چراغ خاموش ۶ میوه ممنوعه در بازار

توزیع چراغ خاموش ۶ میوه ممنوعه در بازار

گاهی بازار میوه با مهمانان ناخوانده‌ای روبرو می‌شود، این امر نگرانی‌هایی از باب تغییر ذائقه ایرانی‌ها به‌وجود آورده است.

اگرچه ایران رتبه اول تا دهم جهانی در تولید محصولات زراعی و باغی را به خود اختصاص داده است، اما ورود لجام‌گسیخته میوه‌های فرنگی به کشور خسارت جبران ناپذیری را گریبان‌گیر بهره‌برداران بخش خواهد کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، این در حالی است که گفته می‌شود عرضه این میوه‌ها در پایتخت نسبت به گذشته کاهش یافته است اما با این وجود برخی مسئولان معتقدند که توزیع ناچیز این میوه‌های فرنگی می‌تواند برهم زدن نظم بازار را به همراه داشته باشد.

انتظار می‌رود که دستگاه‌های مسئول بر مبادی ورودی و مرزهای کشور نظارت بیشتری داشته باشند، چرا که حضور میوه‌های رنگارنگ فرنگی در بازار داخلی یکی از معضلاتی است که تولیدکنندگان را به دردسر انداخته است.

مجتبی شادلو نایب رئیس اتحادیه باغداران استان تهران با انتقاد از عرضه میوه‌های ممنوعه در بازار اظهار کرد: امسال وضعیت تولید میوه کشور مطلوب بوده، به طوریکه تولید فراتر از نیاز داخل است، بنابراین به عرضه میوه‌های رنگارنگ فرنگی نظیر سیب سبز فرانسه، انگورشیلی، گلابی آفریقا و آووکادو نیازی نداریم.

به گفته وی؛ باوجود ممنوعیت واردات میوه‌های فرنگی به جز چهار قلم نظیر موز، نارگیل، آناناس و انبه شاهد عرضه این میوه‌ها در مراکز خرده فروشی سطح شهرهستیم.

شادلو از افزایش سه برابری واردات میوه‌های گرمسیری دارای مجوز خبر داد و گفت: با وجود آنکه سالیانه تنها مجوز واردات 200 هزارتن موز صادر می‌شود، اما با افزایش 2 تا 3 برابری این میزان در داخل روبرو هستیم که این امر تهدید جدی برای تولید داخل محسوب می‌شود.

نایب‌رئیس اتحادیه باغداران ادامه داد: خرده فروشی‌ها سطح شهر باید پاسخگو باشند که میوه‌های ممنوعه را از کجا تهیه می‌کنند، چرا که این امر بهترین نوع ردیابی است.

وی با بیان اینکه امکان واردات میوه توسط کوله بر و مسافر وجود ندارد، افزود: میوه‌های وارداتی با این کیفیت تنها از طریق امکانات مکانیزه و کامیون‌های یخچال دار وارد می‌شود که با این وجود یکی از مرزهای کشور باز است که واردات به سهولت صورت می‌گیرد.

به گفته این مقام مسئول با توجه به آنکه میوه‌های ممنوعه مجوز واردات ندارند؛ بنابراین باید پیگیری‌های لازم برای توقف واردات صورت گیرد، چرا که قاچاق میوه تبعات منفی نظیر ورود آفات و بیماری‌ها به داخل کشور را به همراه دارد که برای مبارزه با آن باید هزینه‌های گزافی پرداخت کرد.

شادلو با انتقاد از عملکرد نظارتی دستگاه‌های مسئول بر بازار تصریح کرد: اگر دستگاه‌های نظارتی برای برخورد با متخلفان جرائم حداقلی در نظر نگیرند، همه ساله در ایام پایانی سال شاهد اشباع بازار از محصولات قاچاق نیستیم.

عرضه محدود میوه‌های ممنوعه جای نگرانی نیست

حسن صابری رئیس اتحادیه بارفروشان میدان مرکزی میوه و تره‌بار با اشاره به اینکه در داخل میدان خبری از توزیع میوه‌های قاچاق نیست، اظهار کرد: خارج از میدان مرکزی، بسیاری از واردکنندگان این میوه‌های ممنوعه را زیر بارهای خود قرار می‌دهند و به طور مستقیم در میوه فروشی‌های سطح شهر عرضه می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه توزیع میوه‌های قاچاق در حد بالایی نیست، افزود: قاچاق میوه کار آسانی نیست و امکان واردات آن در حجم گسترده به کشور وجود ندارد.

صابری با بیان اینکه با عرضه محدود میوه‌های ممنوعه جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد، تصریح کرد: با توجه به فراوانی تولید، عرضه محدود میوه‌های قاچاق، تاثیری در بازار داخل نخواهد داشت.

توزیع 21 تن میوه قاچاق از ابتدای سال

علیرضا متبحری عضو هیات مدیره اتحادیه بارفروشان با اشاره به آخرین وضعیت توزیع میوه‌های قاچاق در بازار گفت: هم اکنون عمده توزیع میوه‌های قاچاق شامل لیموترش برزیل،گلابی آفریقا، سیب سبز فرانسه، انگورشیلی و آووکادو است.

وی نرخ هر کیلو لیموترش برزیل 11 تا 12 هزار، گلابی 17 تا 18 هزار، سیب سبز 15 تا 16 هزار، انگور 17 تا 18 هزار و آووکادو دانه‌ای 10 تا 12 هزار تومان است.

متبحری ادامه داد: بنابرآخرین آمار از ابتدای سال تا کنون 21 تن انواع میوه‌های ممنوعه در کل سطح شهر عرضه شده است.

به گفته وی؛ با توجه به فراوانی تولید، عرضه محدود میوه‌های قاچاق تاثیری در بازار ندارد.

عضو اتحادیه بافروشان از عرضه محدود نارنگی پاکستان در ایام پایانی سال خبر داد و گفت: با توجه به پایان عرضه نارنگی داخلی، برای جلوگیری از قاچاق این محصول به نظر می‌رسد که در ایام پایانی سال باید مجوز واردات آن صادر شود.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند