مشاور رئیس‌جمهور اعلام کرد:

توسعه اقتصادی کشور در گرو مشارکت هدفمند زنان

توسعه اقتصادی کشور در گرو مشارکت هدفمند زنان

مشاور رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه ظرفیت‌های متوازن و برابر زنان و مردان باعث موفقیت یک جامعه است، گفت: امروزه بانوان نقش موثری در توسعه کشور دارند.

مرتضی بانک در اولین نشست شورای راهبردی بانوان مناطق آزاد کشور در تهران گفت: جامعه امروز به رشد و تکامل رسیده است و زنان ایرانی پس از انقلاب فرصت ارائه استعدادها و توانمندی‌های خود را به دست آورده‌اند. آنها پس از انقلاب پس از ورود به حوزه‌های مختلف و در عرصه‌های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و هنری و ورزشی موفقیت‌های بی‌نظیری برای کشور خلق کرده‌اند. این موفقیت‌ها نشان می‌دهد ظرفیت انسانی تقسیم پذیر نیست.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی ادامه داد: استعداد، توانمندی و اندیشه انسان بر اساس رحمانیت خداوند در اختیار زنان و مردان قرار گرفته است. اگر ظرفیت بروز توانمندی‌ها برای انسان ایجاد شود؛ موفقیت‌ها رخ نشان می‌دهند.

مشاور رئیس جمهور با اشاره به موفقیت مردان و زنان در دهه‌های گذشته در دنیا گفت: در دوره‌ای استعدادهای مردان و در دوره استعدادها و توانمندی‌های زنان بروز و ظهور پیدا کرده است. در دوره‌ای قرار گرفته‌ایم که ظرفیت‌های متوازن و برابر زنان و مردان باعث موفقیت یک جامعه است.

وی افزود: تحولات بشری نسبت به ۲۰۰ ـ ۳۰۰ گذشته قابل مقایسه نیست و امروز سیستم‌های الکترونیکی به کمک بشر آمده‌اند. امکاناتی که امروز یک دستگاه تلفن همراه در اختیار انسان قرار می‌دهد بسیار چشمگیر است و این موضوع به این دلیل است که توانمندی انسان ظهور و بروز پیدا کرده است.

مرتضی بانک اظهار داشت: امروزه یکی از اصلی ترین محورهای علمی، دانشگاهی و آموزشی بحث استعدادیابی است. محور آموزش بر اساس استعداد و توانمندی‌ها در ایران پایه‌گذاری شده به همین دلیل ایرانیان به میزان قابل توجهی استعداد غیر قابل بروز دارند که باید برای بروز آنها در کشور فرصت های جدید ایجاد کرد.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: جامعه بشری امروز توانسته است با سرعت بخشیدن در استفاده از توانمندی‌های زنان به حرکت پرشتاب جهانی کمک کرد.

وی افزود: زنان نقشی جدی و جهانی در دنیای امروز ایفا می‌کنند. زنان امروز در حوزه‌های نوآور و دانش بنیان، علم پزشکی، علوم دانشگاهی، هنر و ورزش پا به پای مردان حرکت کنند البته برخی نگاه‌های سنتی به زنان وجود دارد اما باید اذعان داشت مرد و زن دارای یک ماهیت هستند و می توانند به صورت یکسان استعداد و توانمندی خود را نشان دهند.

مرتضی بانک ادامه داد: امروزه سرعت شکوفایی استعدادها طوری است که جوامع سنتی را در نوردیده است. اگر راه های مناسب برای بروز این استعدادها نداشته باشیم ممکن است تعارض ایجاد کند.

وی افزود: خطری که وجود دارد این است که بدون تحلیل دقیق محتوا و علمی بخواهیم در جهانی که این همه تحول در رفتارها و استفاده از ظرفیت‌های انسان به وجود آمده را نادیده بگیریم و محدود کنیم.

مشاور رئیس جمهور گفت: این موضوع در آینده نه چندان دور بحران‌های مهمی را از نظر اجتماعی ایجاد می‌کند که باعث می‌شود تن دهید به آنچه که در مقابل آن مقاومت می‌کردید. این تعارض برای بخشی از جامعه نگران‌کننده است.

مرتضی بانک ادامه داد: خوشحالم که جامعه بانوان در کشور به تحولات شگرفی رسیده و بانوان دستاوردهای زیادی به دست آورده‌اند البته موانع زیادی در جوامع سنتی بر سر راه این تحولات قرار دارد و بخشی از تصمیم‌گیری‌ها و تصمیم‌سازی‌ها در حوزه بانوان برای استفاده حداکثری از ظرفیت‌ها فراهم نشده است.

مشاور رئیس‌جمهور با اشاره به فعالیت‌های زنان در توسعه مناطق آزاد کشور گفت: وظیفه‌ای که مشاورین امور بانوان در سازمان‌های مناطق آزاد دارند این است که بدانیم این استعداد و توانمندی قابل مهار نیست و باید از استعدادها حمایت و هدایت شود تا بانوان در بسترسازی ایجاد شده برای اجتماع، کشور و آینده مملکت مفید باشند.

وی ادامه داد: زنان ما در ساختارهای سازمانی مدیریت‌ها را در دست بگیرند. اینکه ما اراده داشته باشیم از توانمندی بانوان در سیستم مدیریتی به صورت نهادینه استفاده کنیم مهم است. جایگاه این مدیریت کافی نیست. مهم تصمیم و اراده ای است که از کسانی استفاده کنیم که بتوانند تاثیرگذار باشند. ترسیم راهبردها و نقشه راه برای مدیریت زنان ضروری است.

اولین نشست شورای راهبردی بانوان مناطق آزاد کشور با حضور مرتضی بانک مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، معصومه حجتی مشاور امور بانوان دبیر شورا و مشاورین بانوان و نمایندگان سازمان‌های مناطق آزاد کشور امروز در تهران برگزار شد.

 

منبع: مهر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند