توسعه ناوگان گردشگری دریایی با توان تولید داخلی

توسعه ناوگان گردشگری دریایی با توان تولید داخلی

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی گفت: در سال حمایت از تولید داخلی، ناوگان گردشگری دریایی کشور با تکیه بر توان تولید داخلی توسعه می‌یابد.

محمد راستاد روز چهارشنبه در بازدید از روند اجرای طرح تسهیل ترددهای دریایی نوروزی در بوشهر افزود: استفاده از توان متخصصان داخلی برای توسعه ناوگان دریایی گامی بلند در راستای تحقق شعار سال است که این امر به صورت ویژه در دستور کار سازمان بنادر و دریانوری قرار گرفته است.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی در ادامه با اشاره به ظرفیت گردشگری دریایی استان بوشهر اظهار کرد: ظرفیت بسیار بالای گردشگری دریایی این استان و استقبال پرشور مسافران نوروزی رسالت سازمان بنادر و دریانوردی را به مراتب سنگین‌تر کرده است.

راستاد ادامه داد: در این راستا پیش بینی شده با اعمال مکانیزم هایی برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی امکانات مورد نیاز گردشگری دریایی در استان بوشهر توسعه یابد.

وی یادآورشد: برای تحقق این مهم علاوه بر پرداخت تسهیلات برای تامین شناور، تسهیلات مورد نیاز برای تامین سایر امکانات حوزه گردشگری دریایی نیز پیش‌بینی شده است.

راستاد یادآور شد: پرداخت تسهیلات بدین نحو است که سرمایه گذار بخش خصوصی باید 10 درصد تسهیلات مدنظر خود را به‌عنوان آورده قرار دهد.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی ادامه داد: به منظور حمایت از سرمایه‌گذاران بخش گردشگری دریایی یارانه سود تسهیلات نیز از سوی سازمان بنادر و دریانوردی پرداخت می‌شود.

راستاد یادآور شد: سازماندهی شناورهای سنتی از لحاظ ایمنی، رفاهی و استانداردهای مورد نیاز از دیگر اقدام‌های پیش‌بینی شده برای رونق گردشگری دریایی استان‌های ساحلی است.

وی در ارتباط با بنادر تجاری استان بوشهر نیز گفت: در این راستا هم افزایی و مشارکت دستگاه‌های ذیربط ضروری است و انتظار می‌رود با کمک استانداری این مهم تحقق یابد.

راستاد تاکید کرد: برخی از اقدامهای مورد نیاز توسعه‌ای اسکله‌های استان بوشهر از سوی سازمان بنادر و دریانوردی انجام شده ولی با این حال تکلیف مالکیت برخی از آنها باید مشخص شود.

سرپرست اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر نیز گفت: با انجام مطالعه جامع برای شناخت ظرفیت‌های گردشگری دریایی، زیرساخت‌های گردشگری این استان افزایش می‌یابد.

نورالله اسعدی افزود: با توجه به سیاستگذاری سازمان بنادر و دریانوردی مبنی بر استفاده بیشتر مردم از دریا، ظرفیت‌های مختلف موجود در این بخش در استان شناسایی و نسبت به افزایش آنها اقدام می‌شود.

وی بیان کرد: در این راستا ساماندهی شناورهای تفریحی و احداث اسکله‌های گردشگری پیش بینی و در دستور کار قرار دارد.

اسعدی گفت: کمیته گردشگری دریایی استان تاکنون در زمینه برگزاری نشست‌های هماهنگی، کارگاه‌های آموزشی، تامین تجهیزات موردنیاز گردشگران دریایی، بحث‌های نظارتی و آموزشی لازم برای اطلاع رسانی نحوه استفاده از دریا اقدام‌های قابل توجهی انجام داده است.

وی تاکید کرد: در کنار ترغیب گردشگران به استفاده از دریا ارتقای مسائل ایمنی این حوزه نیز با جدیت تمام در حال پیگیری است تا ترددهای دریایی از بیشترین ایمنی لازم برخوردار باشند.

اسعدی ادامه داد: مهم‌ترین مساله در مقوله گردشگری دریایی امنیت ترددهای دریایی است که در این راستا بازرسان نحوه استفاده از دریا و اسکله‌های مجاز را برای گردشگران معرفی می‌کنند.

وی با بیان اینکه محدوده فعالیت شناورهای گردشگری با نصب پرچم‌هایی در یک مایل دریا مشخص شده است گفت: در این راستا گردشگران دریایی به منظور ایمنی بیشتر باید از این اسکله‌ها استفاده کنند.

 

منبع: ایرنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند