توسعه پایدار چگونه ممکن می‌شود؟ / مبارزه با فساد، کلید قفل امید اجتماعی

توسعه پایدار چگونه ممکن می‌شود؟ / مبارزه با فساد، کلید قفل امید اجتماعی

رویکرد سیستماتیک برای مبارزه با فساد در پیوند با عزم سیاسی جدی برای تعقیب این رویه، به رغم همه مخالفت‌ها و سنگ‌اندازی‌ها، یکی از ستون‌های اساسی بنای با شکوه توسعه پایدار، در هر سرزمینی است.

به گزارش تجارت‌نیوز، حسین سلاح‌ورزی، نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران به تحلیل پژوهشی که اتاق بازرگانی ایران به تازگی آن را ترجمه کرده، پرداخته است.

وی در ابتدای تحلیل خود عنوان کرد: به تازگی یک پژوهش معتبر بین‌المللی اقتصادی در مورد رابطه وضعیت مبارزه با فساد و میزان رشد اقتصادی و سرمایه‌گذاری در کشورها از سوی اتاق بازرگانی ایران ترجمه شده و در اختیار فعالان اقتصادی، رسانه‌ها، سیاستگذاران و افکار عمومی قرار گرفته است. بر اساس یافته‌های این پژوهش، به طور میانگین، هر یک نمره افزایش امتیاز در شاخص ادراک فساد موجب ایجاد 1.7 درصد رشد در اقتصاد شده و همچنین باعث رشد چشمگیر تمایل سرمایه‌گذاران خارجی به حضور و فعالیت در کشور می‌گردد.

وی در این خصوص افزود: در نگاه نخست می‌توان این رشد اقتصادی و افزایش تمایل سرمایه‌گذاران برای حضور در کشورهای فسادستیز را به افزایش بهره‌وری در اثر بهبود عملکرد دولت در حوزه‌های نظارتی و تولید کالاهای عمومی نسبت داد؛ اما، این بهبود چشم‌گیر در اثر بهبود وضعیت اجرای قوانین، آن هم در شرایطی که قانون‌گذاری و تنظیم‌گری اقتصادی در همه کشورها کیفیت یکسانی ندارد، قدری عجیب است.

وی معتقد است این رشد اقتصادی علاوه بر بهبود عملکرد دولت‌ها، ناشی از بهبود وضعیت انتظارات فعالان اقتصادی و جامعه، در مورد آینده است.

براساس اظهارات وی نمایش عزم و اراده دولت‌ها در فساد ستیزی، یعنی تبدیل مناسبات تجاری به یک تعامل پایدار و منصفانه، که تحت تاثیر اعمال نفوذ من غیر حق و اعمال قدرت سودجویانه برخی از بازیگران، از منطق بنیادی خود، که همان خلق ارزش از طریق ارتقای بهره‌وری است، منحرف نمی‌شود. یعنی امیدوار کردن مردم و فعالان اقتصادی، به حضور در یک رقابت منصفانه که در آن اولا همگان نتیجه شایستگی و تلاش‌های خود را دریافت می‌کنند و از این طریق خود حاکم سرنوشت خود خواهند بود و دوما خروجی این رقابت از طریق برقرار ساختن شایسته سالاری در نهایت به نفع تمام جامعه است.

سلاح‌ورزی ترسیم چنین چشم‌انداز و انتظاراتی برای مردم و فعالان اقتصادی، به ویژه در بخش خصوصی، را اینطور ارزیابی کرد که سبب می‌شود ریسک‌پذیری کارآفرینان بیشتر، علاقه‌مندی صاحبان سرمایه به مشارکت اقتصادی افزون‌تر، امید مردم برای کوشش در جهت ارتقای بهره‌وری شخصی و نقش‌آفرینی مثبت در تعاملات اقتصادی و اجتماعی پررنگ، قانون نزد همگان محترم‌تر و در نهایت هزینه‌های مداخله و نظارت دولت کوچکتر شود. مجموعه این عوامل است که موجب تاثیر شگرف مبارزه با فساد بر رشد اقتصادی و افزایش سرمایه‌گذاری می‌شود.

بنا به اظهارات نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران: البته باید این نکته را نیز در نظر داشت که مبارزه با فساد، صرفا نمایش سرعت و جدیت در رسیدگی به تخلفات و مجازات مجرمین نیست. در کشورداری نیز، همانند پزشکی، پیشگیری بهتر از درمان است. روشن و واضح کردن قوانین و اجتناب از مفصل و تفسیرپذیر ساختن آن، معماری صحیح فرایندهای عملیاتی و نظارتی دولت برای حذف گلوگاه‌ها و امضاهای طلایی، واگذاری اداره اقتصاد به بازار آزاد، مبتنی ساختن قانونگذاری و تنظیم مقررات به منطق حمایت از عملکرد بازار در ارتقای بهره‌وری، شفاف ساختن فرایند تصمیم‌سازی و مشارکت دادن موثر ذی‌نفعهان در این فرآیند و در نهایت پاسخگو بودن دولت و تمام ارکان حاکمیت در برابر منطق تصمیم‌گیری، همه و همه از اجزای ضروری مبارزه با فساد و پیشگیری از وقوع آن است.

وی تحلیل خود را اینگونه به پایان رساند که این رویکرد سیستماتیک برای مبارزه با فساد در پیوند با عزم سیاسی جدی برای تعقیب این رویه، به رغم همه مخالفت‌ها و سنگ‌اندازی‌هایی که به طور طبیعی از سوی ذی‌نفعان ناحق فرآیندهای آلوده به فساد، در مسیر این تغییرات و اصلاحات اصولی، صورت خواهد گرفت، یکی از ستون‌های اساسی بنای با شکوه توسعه پایدار، در هر سرزمینی است.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند