اعلام نتایج مزایده معادن متوقف شد

اعلام نتایج مزایده معادن متوقف شد

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت)، دستور توقف در اعلام نتایج مزایده معادن را صادر کرده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، مزایده شش هزار محدوده و معدن غیر فعال کشور که با دستور وزارت صمت در اردیبهشت امسال اعلام و طی مراسمی از آن رونمایی شده بود، با دستور اسداله کشاورز، معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت، مراحل واگذاری و اعلام نتایج آن ممنوع اعلام شد.

لازم به ذکر است که علیرضا رزم‌حسینی، وزیر صمت چندی پیش در آیین رونمایی از طرح آزادسازی شش‌ هزار محدوده و معدن غیرفعال کشور (آغاز اجرای بزرگترین مزایده ملی کشور)، اعلام کرده بود: واگذاری معادن حبس شده از طریق مزایده عمومی به افراد دارای اهلیت و صلاحیت، جهش صنعتی و معدنی در کشور به وجود می‌آورد.

متن نامه معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت به روسای سازمان صنعت، معدن و تجارت ۳۱ استان و جنوب استان کرمان به این شرح است:

«با سلام و احترام

به پیوست نامه شماره ۹۰۰/۲۹۰۳۹/۱۴۰۰/۱۴۰ مورخ ۱۴۰۰/۴/۱۵ معاون محترم قضایی دادستان کل کشور ارسال می گردد. مقتضی است نظر به برگزاری مزایده عمومی محدوده ها و معادن، ضمن توقف مراحل واگذاری در هر مرحله و سطوح از اعلام نتایج پرهیز نمائید.» (تسنیم)

دولت درست در آخرین روزهای فعالیت خود حدود یک سوم معادن کشور را در فرآیندی عجیب به چوب حراج زده بود. دبیر اتحادیه تولیدکنندگان و واردکنندگان مواد معدنی ارزش این معادن را حداقل شش هزار میلیارد تومان اعلام کرده بود. ارزش ذخایر این معادن حدود ۱۵۰ میلیارد دلار برآورد می‌‌شد.

در روزهای گذشته، وزارت صمت با انتشار بیانیه‌ای، به انتقادات در مورد «طرح آزادسازی شش هزار محدوده و معدن غیرفعال» پاسخ داد و ادعا کرد که در این مزایده‌ها هیچ پولی رد و بدل نمی‌شود (شاتانیوز).

وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز پیش از آن، با اشاره به مزایده شش هزار معدن در روز‌های اخیر، این کار را بر اساس قانون و کاملا شفاف دانسته و گفته است که اکنون هیچ پولی گرفته نمی‌شود (خبرگزاری صدا و سیما).

آخرین اخبار حوزه معدن را در صفحه صنعت و معدن تجارت‌نیوز بخوانید.

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند