اکسکوینو

توقف واردات و عرضه گوشت قرمز تنظیم‌بازاری

تجارت نیوز

گوشت قرمز تنظیم‌بازاری که این اواخر در بازار عرضه می‌شد با ارز 4200تومانی به کشور وارد شده و قیمت آن به نسبت ارزان بود اما از این پس گوشت قرمز با ارز نیمایی به کشور وارد و توزیع می‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، این موضوع را عباس قبادی دبیر ستاد تنظیم بازار اعلام کرد و گفت: واردات و عرضه گوشت قرمز ارزان و نصف‌قیمت متوقف شده است. از این به بعد گوشت قرمز با ارز نیمایی وارد و قیمت این محصول در بازار توسط عرضه و تقاضا تعیین می‌شود.

او در گفت‌و‌گو با تسنیم اظهار کرد: ایران خود تولیدکننده گوشت قرمز است و حدود 90 درصد نیاز کشور را تولید و تنها 10 درصد آن را وارد می‌کند و مشکلی برای تأمین گوشت قرمز در کشور وجود ندارد.

دبیر ستاد تنظیم بازار با بیان این‌که تعداد دام تولیدی در کشور زیاد و وضعیت مراتع نیز برای چرای دام مناسب است، ادامه داد: دامداران نیز دام خود را نگه داشته‌اند که پروار شود و وضعیت گوشت قرمز در کشور مناسب است و تنها 10 درصد کسری مورد نیاز از خارج تأمین می‌شود.

قبادی در پاسخ به این‌که آیا واردات گوشت قرمز توسط دولت و نظارت بر روند عرضه گوشت قرمز در بازار نیز منتفی شده است، گفت: در زمانی که گوشت قرمز با ارز 4200تومانی وارد می‌شد تنها 10 تا 20 درصد آن توسط شرکت پشتیبانی امور دام وارد و مابقی توسط تجار و بازرگانان بخش خصوصی وارد می‌شد، اما دیگر از آن فضایی که گوشت به‌نصف‌قیمت عرضه و در فروشگاه‌ها صف ایجاد شود، فاصله گرفته‌ایم و عرضه و تقاضا تعیین‌کننده قیمت گوشت قرمز است.

وی در پاسخ به این‌که قیمت گوشت قرمز شقه گوسفندی در بازار چقدر است، اظهار داشت: گوشت به‌وفور در بازار وجود دارد و قیمت آن در قصابی و توسط عرضه و تقاضا تعیین می‌شود و نحوه تعیین قیمت آن مانند سایر کالاها نظیر چای و شیرینی است. قبادی یادآور شد که در یک مقطعی بازار گوشت قرمز به مشکل خورده بود و دولت به همین خاطر مداخله کرد اما در شرایط فعلی بازار خود را تنظیم می‌کند.پیش از این قیمت هرکیلوگرم گوشت گوسفندی وارداتی تنظیم‌بازاری به‌قیمت 37 هزار تومان به‌فروش می‌رسید و قیمت این محصول در بازار آزاد حدود 85 تا 100 هزار تومان بود. قیمت هر کیلوگرم گوشت قرمز تا سال 96 در بازار (آزاد) حدود 50 هزار تومان بود.

حذف رانت و دلالی با توقف عرضه

همچنین محمدرضا کلامی مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی تأمین، توزیع و تنظیم بازار هدف هیأت وزیران از مصوبه واردات گوشت قرمز با ارز نیمایی را کمک به افزایش تولید داخل دانست و حذف رانت و دلالی را نتیجه یکسان‌سازی نرخ عرضه گوشت قرمز عنوان کرد.

منبع: روزنامه ایران

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند