تولید لوازم خانگی امسال به ۱۶٫۵ میلیون دستگاه می‌رسد

تولید لوازم خانگی امسال به ۱۶٫۵ میلیون دستگاه می‌رسد

معاون امور صنایع وزارت صنعت گفت: تولید لوازم خانگی از ۱۱ میلیون دستگاه در سال ۹۶ به ۱۶٫۵ میلیون دستگاه در سال جاری می‌رسد.

به گزارش تجارت‌نیوز، مهدی صادقی‌نیارکی معاون امور صنایع وزارت صنعت امروز در نشست هم‌اندیشی با تولیدکنندگان لوازم‌خانگی و بررسی اهداف و برنامه‌های این صنعت در وزارت صنعت گفت:‌ سال ۹۶ که محدودیت ارزی نبود و تحریم هم گسترده نشده بود، تولید لوازم خانگی به ۱۱ میلیون دستگاه رسید و از ۳۰ خرداد ۹۷ که ممنوعیت واردات ۱۵۰۰ قلم کالای ساخته شده ابلاغ شد از جمله واردات لوازم‌خانگی هم ممنوع شد. در سال بعدی تولید به ۸ میلیون دستگاه رسید و سال ۹۹ تولید به ۱۵٫۵ میلیون دستگاه رسید و امسال پیش‌بینی می‌شود ۱۶٫۵ میلیون دستگاه لوازم خانگی در کشور تولید شود.

وی گفت:‌ ظرفیت نصب شده تولید لوازم‌خانگی در کشور ما به حدود ۲۰ تا ۲۲ میلیون دستگاه است اما از این ظرفیت به طور کامل استفاده نمی‌شد و در شرایط تحریم و مشکلات ارزی تولیدکنندگان ما تلاش کردند ظرفیت خالی را تکمیل کنند به عنوان مثال سال قبل و در دولت قبلی دو مجموعه ایرانی توانستند در ابتدا و انتهای سال خط تولید ۳۰۰ هزار یخچال و فریزر را راه‌اندازی کنند که در این دو مجموعه دو خط ۳۰۰ هزار دستگاهی یخچال راه‌اندازی شد.

در این مراسم سیدرضا فاطمی‌امین وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین در مورد گلایه تولیدکنندگان درباره قاچاق لوازم‌خانگی گفت:‌سامانه‌ای طراحی کرده‌ایم از اول مهرماه شروع کردیم تا جریان کالاها و جریان مالی کالاها را تا آخر آذرماه رصد کنیم.

وی همچنین در مورد مواد اولیه گفت: بازار پایه فولاد و پتروشیمی که در بخش لوازم‌خانگی وجود دارد در داخل کشور وجود دارد سهمیه‌ها، رانت‌ها و امضاء‌های طلایی در این بخش برداشته می‌شود.

وزیر صنعت از تهیه آئین‌نامه‌ای خبر داد که از امروز اجرا می‌شود و در بخش صنعت مزیت‌هایی برای تولیدکنندگان لوازم‌خانگی در نظر گرفته می‌شود همچنین با تقسیم کار و تولید انبوه موافق هستم و ما تلاش می‌کنیم در قوانین نظارت کنیم و برای تولیدکنندگان تسهیل‌گری انجام دهیم تقسیم کار، تهیه استانداردها در لوازم‌خانگی حرف درستی است و تلاش می‌کنیم استانداردها در صنعت لوازم خانگی را ارتقاء دهیم.

به گفته وزیر صنعت، قرار است اهداف کیفیت، قیمت و صادرات لوازم خانگی تا ۱۵ آبان ماه مشخص شود، صنعت لوازم‌خانگی در کشور ما بالغ است و ظرفیت فراوانی دارد.

منبع: فارس

آخرین اخبار حوزه صنایع و معادن را در صفحه صنعت و معدن تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند