گزارش تجارت‌نیوز از ثبت‌نام امروز ایران‌خودرو:

آغاز توزیع یارانه ۱۰۰ میلیونی خودرو / حراج خودروهای دولتی از امروز

آغاز توزیع یارانه ۱۰۰ میلیونی خودرو / حراج خودروهای دولتی از امروز

با وجود ضرر ۱۰۰ هزار میلیاردی خودروسازان از طرح‌های پیش‌فروش و زیاندهی ۴۳ هزار میلیاردی آنها، امروز مجددا فروش فوق‌العاده خودرو آغاز می‌شود و برندگان این قرعه‌کشی تا ۱۰۰ میلیون تومان ارزان‌تر از بازار صاحب این خودروها خواهند شد. این توزیع رانت چه عواقبی دارد؟

به گزارش تجارت‌نیوز، همین دیروز در پارلمان بخش خصوصی کشور یعنی نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران، محمدرضا نجفی‌منش، عضو هیات نمایندگان اتاق تهران از آمار ضرر ۱۰۰ هزار میلیارد تومان خودروسازان بابت ارزان‌فروشی در طرح‌های پیش‌فروش سخن گفت و اعلام کرد که زیان خودروسازان به ۴۳ هزار میلیارد تومان رسیده است. او همچنین گفت که رانت توزیعی در هر خودرو از ۵۰ میلیون تا ۲۵۰ میلیون تومان بوده است.

با این حال امروز طرح فروش فوق‌العاده ایران‌خودرو آغاز خواهد شد و متقاضیان به مدت سه روز فرصت ثبت نام دارند. در آخرین طرح پیش‌فروش خودروسازان بیش از ۳٫۵ میلیون نفر متقاضی شرکت کرده بودند اما تنها به تعداد خیلی کمی از آنها این خودروهای ارزان آن هم از طریق قرعه‌کشی رسید.

این بار نیز رقم توزیع رانت در هرکدام از خودروها از ۸۰ میلیون تا ۱۰۰ میلیون تومان برآورد می‌شود.

نوع خودرو قیمت مصوب – ریال
پژو ۲۰۶ صندوقدار۱.۳۰۸.۷۲۰.۰۰۰
پژو پارس بنزینی۱.۲۱۵.۴۷۴.۷۵۰
سمند ال ایکس۱.۱۶۷.۳۵۳.۷۲۲
سورن پلاس۱.۸۸۵.۰۴۸.۷۱۳
رانا پلاس۱.۷۹۵.۱۶۶.۳۱۸
دنا پلاس۱.۶۶۱.۲۲۳.۰۷۶

ارزان‌ترین خودرو در این فروش سمند ال ایکس است که حدود ۸۰ میلیون تومان ارزان‌تر از قیمت بازار و گران‌ترین خودرو در این فروش سورن پلاس است که حدود ۱۰۰ میلیون تومان ارزان‌تر از بازار است.

این روش فروش درحالیست که اخیرا معاون اول رئیس جمهور هم نسبت به توزیع خودرو از طریق قرعه‌کشی گلایه‌هایی را مطرح کرده بود و از سوی دیگر اخیرا پس از بازدید رئیس کل بانک مرکزی از ایران‌خودرو قرار شد یک حمایت میلیاردی از خودروسازان صورت بگیرد. آیا توزیع یارانه خودرو آن قدر ضرورت دارد که در آینده مجددا خودروسازان از حمایت‌های عمومی بهره ببرند و دیگر صنایع سهمی از حمایت‌های میلیاردی نداشته باشند؟

بخشی از نظرات مردم درباره این سیاست را در گزارش قبلی تجارت‌نیوز با عنوان «فروش فوق‌العاده ایران خودرو امروز» بخوانید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند