جای ایران در بازار ۳ میلیون تُنی صادرات مرغ منطقه خالی است

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور دام گفت: بیش از ۲ میلیون تن مرغ در کشور تولید می‌شود که از بازار ۳ میلیون تنی منطقه در سال گذشته فقط توانسته‌ایم ۱۰۰ هزار تن مرغ صادر کنیم.
جای ایران در بازار ۳ میلیون تُنی صادرات مرغ منطقه خالی است

حسن رکنی، در همایش راه‌حل‌های جامع مدیریت جوجه‌کشی که در هتل المپیک تهران برگزار شد، اظهار داشت:‌ یک زمانی واردکننده مرغ از کشورهای دیگر از جمله فرانسه بودیم، اما اکنون به جایی رسیده‌ایم که با بهبود فرایند تولید می‌توانیم صادرات هم داشته باشیم.

وی با اشاره به افزایش سرعت تولید علم در دنیا افزود: باید به گونه‌ای حرکت کنیم که در همه حوزه‌ها تجهیزات خود را به روز کنیم، چرا که اکنون ۱۲۰ تا ۱۳۰ کارخانه جوجه‌کشی داریم که ظرفیت بیش از دو برابر نیاز کشور را دارد، ولی واقعیت آن است که دستگاه‌های ما به روز نیست.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور دام خاطرنشان کرد: در حال حاضر نزدیک به ۲ میلیون و ۱۷۰ هزار تن مرغ سالانه در کشور تولید می‌شود که با همین ظرفیت می‌توانیم ۵۰۰ هزار تن دیگر به تولید خود اضافه کنیم، ولی باید دید آیا امکان حضور در بازارهای صادراتی وجود دارد؟

وی به اهمیت سیستم اتوماسیون و استفاده از تکنولوژی‌های روز در بخش جوجه‌ریزی و مرغداری‌ها اضافه کرد و گفت:‌ امروزه باید سیستم اتوماسیون در برخی از بخش‌ها مستقر شود و سیستم تهویه و پرورش جوجه یک‌روزه در برخی از مرغداری‌ها تا کشتارگاه نیاز به بازنگری دارد.

به گفته رکنی از مجموع ۱۰۷ میلیون تن مرغ تولیدی در دنیا ۱۰ میلیون آن در تجارت جهانی قرار می‌گیرد که نزدیک به ۳ میلیون تن آن در کشورهای اطراف ما جابجا می‌شود.

وی اضافه کرد: عراق و عربستان هرکدام سالانه ۷۰۰ هزار تن مرغ وارد می‌کنند و باید دید ما چقدر توانسته‌ایم، از این بازار را بگیریم؟ چرا که در سال گذشته تنها توانسته‌ایم ۱۰۰ هزار تن مرغ صادر کنیم.

وی مجهز نبودن کشتارگاه‌ها و نداشتن امکاناتی همچون تفکیک محصولات پروتئینی را از جمله موانع دانست و افزود: نسبت به سهم تولید ما در دنیا تنها یک درصد آن صادر می‌شود.

رکنی به کاهش دوره پرورش مرغ با توجه به تغییر سیستم‌های تولید اشاره کرد و گفت: ۳۰ سال پیش طول دوره پرورش ۱۲ هفته بود که این عدد اکنون به ۵ هفته با مرغ وزن ۲ کیلوگرم رسیده است.

وی این را هم گفت که در سال ۹۲ حجم تجارت مرغ در کشور ۱۴ میلیون دلار بوده که این رقم اکنون به ۶۰۰ میلیون دلار آن هم با تراز تجاری مثبت رسیده است.

به گزارش فارس، در همایش راه‌حل‌های جامع مدیریت جوجه‌کشی که با حضور رکنی معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی و شرکت‌های مطرح در عرصه آخرین فناوری‌های صنعت پرورش مرغ و جوجه‌ریزی برگزار شد، آخرین تجهیزات، فناوری‌ها و سیستم‌های کنترل کیفیت برای پرورش مرغ سالم و جوجه‌ریزی مناسب معرفی شد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید