جدیدترین اخبار برجام امروز ۱۲ مهر/ شکست مذاکرات هسته‌ای بر کل منطقه تاثیر دارد

احیای برجام

نخست‌وزیر اسرائیل و سخنگوی کاخ سفید هر دو احیای برجام را برای رسیدگی به موضوع هسته‌ای ایران لازم دانستند.

به گزارش تجارت‌نیوز، وزیر امور خارجه کشورمان روز گذشته اقدامات که برای لغو تحریم‌ها در مسیر مذاکرات برجام انجام می‌شود را درست دانست.

به نقل از ایسنا، نخست‌وزیر عراق در گفت‌وگو با روزنامه فرانسوی فیگارو در پاسخ به سوالی درخصوص مذاکرات ایران و عربستان گفت که در حال تلاش برای برگزاری دیدار میان مسئولان دو کشور در سطح بالا در بغداد هستیم و هر دو طرف آماده پیش‌روی در مذاکرات و رسیدن به مراحل پیشرفته هستند.

به نقل از ناس نیوز، مصطفی الکاظمی گفت: ما برای ایجاد زمینه و فضای مثبت در عراق برای میزبانی از دور بعدی مذاکرات تلاش می‌کنیم.

الکاظمی تاکید کرد: در دوره‌های گذشته مذاکرات عوامل اعتمادساز مهمی بین دو طرف ایجاد شد و مراحل و گام‌های بزرگی را پشت سر گذاشتند و به این نتیجه رسیدند که مشترکات زیادی با هم دارند.

وی گفت دو طرف باید در مورد مسائل مورد اختلاف مذاکره کنند و امیدواریم که به توافق نهایی برسند و در آینده نزدیک از سرگیری روابط به‌طور رسمی اعلام شود.

نخست‌وزیر عراق همچنین در پاسخ به سوالی در خصوص توافق هسته‌ای و مذاکرات گفت: تمام طرف‌ها را به تداوم مذاکرات برای رسیدن به توافق تشویق می‌کنیم، عدم موفقیت مذاکرات تاثیرات منفی بر تمام منطقه برجای خواهد گذاشت.

مصطفی الکاظمی افزود: تمام اختلافات از طریق گفت‌وگو و تفاهم قابل حل شدن است.

الکاظمی گفت: کشورش با ایران اشتراکات تاریخی و مذهبی و اجتماعی دارد و ایران یک کشور مهم در منطقه است.

وی تاکید کرد: ما می‌خواهیم که با ایران روابط باثبات و قوی و بر اساس منافع مشترک و اصل حسن همجواری و عدم دخالت در امور داخلی داشته باشیم.

به شدت با برجام مخالفیم

به نقل از تسنیم، نخست‌وزیر اسرائیل گفت: با تلاش‌های اروپا برای احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ با ایران موافق نیستم و به‌شدت با آن مخالفت می‌کنم.

او افزود: اگرچه در مورد برجام اختلاف نظر داریم، اما همه قبول داریم که برای جلوگیری از تبدیل شدن ایران به یک کشور هسته‌ای باید هر کاری انجام داد.

برجام بهترین راه رسیدگی به مسائل هسته‌ای ایران

به نقل از ایرنا، کارین ژان پی یر، سخنگوی کاخ سفید روز دوشنبه به‌وقت محلی در جمع خبرنگاران ادعا کرد: در مورد ایران نگرانی‌هایی داریم اما برجام بهترین راه برای رسیدگی به موضوع هسته‌ای ایران است.

سخنگوی کاخ سفید تصریح کرد: ایالات متحده تا زمانی که ادامه مذاکرات احیای برجام در راستای امنیت ملی‌اش باشد، به این مذاکرات ادامه خواهد داد.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند