اکسکوینو
جزئیات جدید از حمله به نطنز:

تعدادی از سانتریفیوژها از مدار خارج شدند

سعید خطیب زاده

سخنگوی وزیر امور خارجه با اشاره به حادثه روز گذشته در مجتمع هسته‌ای نطنز گفت: اگر در این ماجرا هدف این بوده که توان هسته‌ای ایران محدود شود ، باید اعلام کنم که برعکس است. تمامی سانتریفیوژهایی که از مدار خارج شدند، از نوع IR۱ بوده‌اند و با نوع پیشرفته سانتریفیوژها جایگزین خواهند شد.

به گزارش تجارت‌نیوز، سعید خطیب زاده در نشست خبری این هفته خود اعلام کرد: فردا وزیر خارجه روسیه در تهران با همتای ایرانی خود رایزنی خواهد کرد.

وی افزود: در جریان این سفر توافق‌نامه جامع بین دو کشور امضا خواهد شد با توجه به این که مدت ده ساله قبلی این توافق در فروردین منقضی شده است.
سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان همچنین گفت : در روز شنبه نیز وزیر خارجه صربستان به تهران می‌آید.

خطیب زاده با اشاره به حادثه روز گذشته در مجتمع هسته‌ای نطنز و اخبار منتشر شده در مورد نقش رژیم صهیونیستی در این حادثه گفت: این حادثه خوشبختانه هیچ خسارت انسانی و محیط زیستی نداشته است، البته می‌توانست به یک فاجعه بینجامد. این جنایت علیه بشریت است و انجام چنین اقداماتی دور از ذات رژیم صهیونیستی نیست.

وی ادامه داد : اگر در این ماجرا هدف این بوده که توان هسته‌ای ایران محدود شود ، باید اعلام کنم که برعکس است . تمامی سانتریفیوژهایی که از مدار خارج شدند، از نوع IR۱ بوده‌اند و با نوع پیشرفته سانتریفیوژها جایگزین خواهند شد.

سخنگوی وزارت خارجه تاکید کرد : پاسخ ایران ، انتقام از رژیم صهیونیستی خواهد بود در زمان وجای خود.

وی افزود : وزارت خارجه مسئولیت دارد که در چارچوب سیاست‌های نظام در راستای رفع تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه مردم ایران اقدام کند و هم‌زمان نیز اسراییل پاسخ خود را از مجاری خود خواهد گرفت.

خطیب زاده تاکید کرد : آن چه که در نطنز رخ داد نمی تواند صنعت هسته ای کشور را به عقب برگرداند چراکه این صنعت در کشور تبدیل به یک دانش بومی پیشرفته شده است.
وی تصریح کرد : پرونده هسته‌ای ایران ، یک پرونده ملی است که با اجماع از سوی نهادهای حاکمیتی پیگیری می شود و با تحولات داخلی کشور مرتبط نیست.

علاقه‌مندان می‌توانند گزارش نقش اسرائیل در سانحه نطنز را نیز مطالعه کنند.

منبع:  ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند