جزئیات جدید از قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین / در این قرارداد چه نکاتی ذکر نشده؟

سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین روز گذشته امضا شد. اما هنوز مفاد و جزئیات آن در فضای عمومی منتشر نشده و همین مساله به نگرانی و انتقاداتی در میان مردم دامن زده است. اما از این سند چه می‌دانیم؟

به گزارش تجارت‌نیوز، آنچه تا کنون درباره این قرارداد عنوان شده این است که چین قرار است سرمایه‌گذاری ۴۰۰ میلیارد دلاری در ایران انجام دهد و بخش مهم این سرمایه‌گذاری در پروژه‌های نفتی و انرژی است.

اما سوالات بسیاری در فضای عمومی درباره این قرارداد وجود دارد. از جمله اینکه آیا ایران بهره‌برداری از منابع خود را به چین واگذار کرده است؟ آیا این قراداد دسترسی خاصی به کشور چین داده است؟

اگرچه جزئیاتی از قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین در دسترس نیست اما ایرنا در گزارشی به این سوال جواب داده که برنامه همکاری جامع ایران و چین حاوی چه مفاد و محتوایی نیست؟

در این گزارش آمده است:

** این سند در راستای صلح، ثبات و توسعه منطقه ای و بین المللی تدوین شده و لذا در مخالفت با هیچ طرف ثالثی و یا برای مداخله در امور هیج کشوری نیست.

**این سند یک نقشه راه برای همکاری‌های جامع دو کشور ایران و چین بوده و لذا حاوی هیچ قراردادی نمی‌باشد.

** در هیچ کجای سند کمی سازی در خصوص چشم‌انداز همکاری‌ها اعم از اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و یا راهبردی نشده است و لذا حاوی هیچ رقم و عدد خاصی از جمله در خصوص سرمایه گذاری و یا منابع مالی و پولی نیست.

** این سند ۲۵ ساله نامگذاری شده است تا کلیت برنامه همکاری جامع دو کشور در این بازه زمانی بلندمدت دیده و پیگیری شود. بدیهی است بازه زمانی اجرای هر قرارداد دوجانبه ای بر اساس پیش بینی مندرج در خود قرارداد تعیین می شود.

** در این سند، واگذاری هیچ منطقه و یا هیچ انحصار متقابل و یا یکجانبه ای مطرح نبوده و لذا فاقد اعطاء هرگونه حق انحصاری است.

** در این سند مدیریت، اداره و یا بهره برداری از هیچ منطقه و یا حوزه ای واگذار نشده است.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند