تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

جزئیات کامل از وام بدون ضامن/ میزان اقساط چقدر است؟

جزئیات کامل از وام بدون ضامن/ میزان اقساط چقدر است؟

دولت وعده داده که از طریق بانک‌های زیرمجموعه وزارت اقتصاد به کارمندان خود وام بدون ضامن پرداخت می‌کند، مبلغ اقساط این وام بین ۲٫۶ تا ۳٫۶ میلیون تومان برآورد می‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، دولت وعده پرداخت وام تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان بدون ضامن را داده است. وزیر اقتصاد گفت که تسهیلات زیر ۱۰۰ میلیون تومان با احتساب رتبه اعتباری مناسب، بدون ضامن پرداخت شود.

سقف وام پرداختی بدون ضامن ۱۰۰ میلیون تومان است، اما دولت نرخ سود این تسهیلات را مشخص نکرده که نشان می‌دهد این وام براساس مصوبات شورای پول و اعتبار پرداخت می‌شود.

آخرین نرخ سود تسهیلات مصوب در شورای پول و اعتبار ۱۸ درصد است. معمولا وام‌های خرد بانکی به صورت سه تا پنج ساله پرداخت می‌شود.

با فرض این که یک کارمند دولتی ۱۰۰ میلیون تومان وام دریافت کند با نرخ سود ۱۸ درصد، اگر قرار باشد این وام به صورت سه ساله(۳۶ ماهه) بازپرداخت کند، میزان هر قسط آن حدود سه میلیون و ۶۰۰ هزار تومان برآورد می‌شود.

اگر بازپرداخت این وام پنج ساله یعنی ۶۰ ماهه باشد، وام گیرنده باید ماهانه دو میلیون و ۵۵۰ هزار تومان قسط بدهد. به نظر نمی‌رسد بانک با پرداخت وام بدون ضامن با بازپرداخت بلندمدت موافقت کند.

از کجا وام بدون ضامن بگیریم؟

احسان خاندوزی اعلام کرده که این وام از طریث بانک‌های زیر مجموعه وزارت اقتصاد پرداخت می‌شود و کامندان و مستمری‌بگیرانی که حقوقشان از طریق این بانک‌ها دریافت می‌کنند می‌توانند وام بگیرند.

این بانک‌ها شامل مسکن، سپه، رفاه کارگران، کشاورزی، ملی ایران، پست بانک، توسعه صادرات، صنعت و معدن، قرض الحسنه مهر ایران، صادرات، ملت و تجارت می‌شود.

زمان شروع پرداخت وام بدون ضامن

در این خصوص خاندوزی گفت: بخشنامه اجرای طرح پرداخت تسهیلات بدون ضامن برای برخی از بانک‌ها دیروز ارسال شد و برخی دیگر نیز طی امروز و فردا ارسال خواهد شد و در نهایت، از ابتدای هفته بعد، در بانک‌های دولتی به اجرا خواهد رسید.

چه کسانی می‌توانند وام بگیرند؟

معاون بانک، بیمه و شرکت‌های دولتی وزارت اقتصاد گفت: جامعه هدف ما شامل شاغلین، بازنشستگان و مستمری‌بگیران دستگاه‌های اجرایی دولتی شامل وزارت‌خانه‌ها، سازمان‌های و شرکت‌های دولتی و … هستند.

همچنین شاغلین و بازنشستگان عمومی غیردولتی و حتی شرکت‌های معتبر بخش خصوصی که حقوقشان را از بانک‌های زیرمجموعه وزارت اقتصاد دریافت می‌کنند نیز می‌توانند وام بدون ضامن دریافت کنند.

با این که دولت اعلام کرده وام بدون ضامن پرداخت می‌شود، اما از آنجایی که دایره مشمولان آن فقط حقوق‌بگیران دولتی است حقوق وام‌گیرنده به عنوان ضمانت نزد بانک باقی می‌ماند.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند