خیز اصلاح‌طلبان برای معرفی جهانگیری به عنوان نامزد نهایی

خیز اصلاح‌طلبان برای معرفی جهانگیری به عنوان نامزد نهایی

برخی اخبار حاکی است که با نزدیک شدن به روزهای ثبت‌نام انتخابات ریاست‌جمهوری سیزدهم، احتمال اجماع اصلاح‌طلبان روی گزینه‌ی اسحاق جهانگیری قوت گرفته است.

به گزارش تجارت‌نیوز، روز گذشته فهرست افرادی که توسط حداقل ۱۰ عضو مجمع ملی جبهه‌ اصلاحات ایران برای نامزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری پیشنهاد شده‌اند، مشخص شد که در این میان جواد ظریف با ۳۷ پیشنهاد، اسحاق جهانگیری با ۳۵ پیشنهاد، مصطفی تاج‌زاده با ۳۲ پیشنهاد، مسعود پزشکیان با ۲۵ پیشنهاد و محمدرضا عارف با ۲۱ پیشنهاد در راس قرار داشتند.

یکی از اسامی مطرح شده توسط اصلاح‌طلبان در ماه‌های گذشته سید حسن خمینی بود که بعد از دیدار با رهبر انقلاب اعلام کرد عدم کاندیداتوری او قطعی است.

هرچند احمد خمینی فرزند آقای سیدحسن خمینی در گفتگویی در فضای مجازی تأکید کرده بود که پدرش هیچ اراده قطعی برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ نداشته‌اند و حتی بنا بوده است که موضوع کاندیداتوری را که پیش از آن خیلی شایع شده بود تکذیب کنند.

محمدجواد ظریف نیز از جمله گزینه‌هایی بود که بخشی از اصلاح‌طلبان همچون حزب کارگزاران به‌دنبال وی بودند و با وجود آنکه بارها کاندیداتوری خود را تکذیب کرده بود اما بصورت بالقوه جزو گزینه‌های اصلاح‌طلبان بود؛ اما با توجه به ماجرای انتشار فایل صوتی مصاحبه وی با سعید لیلاز و حجم انتقادات به اظهارات او در این مصاحبه بخصوص ادعاهایی که در رابطه با شهید سلیمانی مطرح کرد، احتمالاً از شانس بسیار کمتری نسبت به قبل برای تبدیل به کاندیدای اصلی اصلاح‌طلبان برخوردار شده و اصلاح‌طلبان روی وی سرمایه‌گذاری نخواهند کرد.

در میان نام‌های باقی‌مانده اسحاق جهانگیری شخصیتی است که بنظر می‌رسد در روزهای آینده اصلاح‌طلبان بر سر او به قطعیت خواهند رسید.

جهانگیری که به مدت ۸ سال معاون اولی دولت روحانی را برعهده داشت و در انتخابات سال ۹۶ نیز به‌عنوان یار کمکی روحانی در مناظرات حاضر شده بود، به‌دلیل انتساب به حزب کارگزاران می‌تواند پشتیبانی حزب متبوع خود را داشته باشد.

محمد عطریانفر عضو شورای مرکزی کارگزاران درباره اسامی ۱۴ کاندیدای پیشنهادی گفته است که ۴ نفر از این افراد (ظریف، جهانگیری، پزشکیان و نفر چهارم هم یا محسن هاشمی یا شریعتمداری ) در لیست باقی می‌مانند و بقیه خارج می‌شوند.

باتوجه به اینکه در مجمع ملی جبهه اصلاحات اسحاق جهانگیری با دو رای کمتر از ظریف در جایگاه دوم قرار داشت، مورد اجماع اصلاح‌طلبان قرار خواهد گرفت و احتمالاً با آغاز ثبت‌نام ریاست‌جمهوری شاهد ثبت‌نام وی به‌عنوان کاندیدای اصلاح طلبان خواهیم بود.

خود جهانگیری هم اخیراً در کلاب‌هاوس اعلام کرد که هیچوقت نگفته است که نامزد نمی‌شود.

آخرین اخبار انتخابات را در صفحه اختصاصی انتخابات پیگیری کنید.

منبع: تسنیم

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند