تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

حجت عبدالملکی، وزیر کار دولت رئیسی کیست؟

حجت عبدالملکی، وزیر کار دولت رئیسی کیست؟

در لیست کابینه دولت ابراهیم رئیسی، حجت عبدالملکی به عنوان وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی معرفی شده است. اما او کیست؟

به گزارش تجارت‌نیوز، ابراهیم رئیسی امروز لیست کابینه دولت خود را در اختیار نمایندگان مجلس قرار داد. لیستی که نسبت به آخرین لیست‌های منتشر شده تا پیش از این تغییراتی داشته است. حجت عبدالملکی پیش از امروز هم به عنوان یکی از نزدیکان به دولت ابراهیم رئیسی شناخته شده بود.

او متولد چهارم فروردین ماه سال ۱۳۶۰ است و مدرک دکتری اقتصاد خود را از دانشگاه اصفهان گرفته و اکنون عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق است.

از نظر سوابق اجرایی حجت عبدالملکی بین سال‌های ۸۹ تا ۹۱ عضو هیات مدیره صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر کشور بوده و از سال ۸۵ تا ۸۸ سمت مشاور وزارت امور اقتصادی و دارایی را بر عهده داشته است.

همچنین سابقه نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در اجلاس بین‌المللی بانک جهانی- فرانسه در سال ۲۰۱۰ و دبیر سمینار بین‌المللی بازنگری در «گزارش توسعه جهانی ۲۰۰۹» در کارنامه حجت عبدالملکی وجود دارد.

از سال ۹۴ که به عنوان دبیر شورای اقتصاد سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران انتخاب شد و در حال حاضر معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد است.

او حامی افزایش یارانه نقدی است که ممکن است این دیدگاه منجر به کسری بیشتر بودجه و تحریک تورم شود. از سوی دیگر استاد دانشگاه در خصوص FATF موضع‌گیری‌های تندی داشته و معتقد است FATF سودی برای ایران ندارد و موجب می‌شود ایران شرکای تجاری خود را برای دور زدن تحریم از دست بدهد. همچنین پذیرش FATF را به فاش شدن اطلاعات محرمانه کشور تعبیر می‌کند.

اظهارات حجت عبدالملکی در مقابل برجام نیز همانند موضع‌گیری‌هایش درباره FATF است. او معتقد است که نتیجه برجام‌های نفتی، بانکی، هسته‌ای، زیست محیطی و فرهنگی، بردگی نسل‌ آینده است.

با این روند به نظر می‌رسد بخش اقتصادی دولت رئیسی مخالفان برجام، اف ای تی اف و در عین حال مدافعان افزایش یارانه باشند که معلوم نیست با این رویکرد چه اتفاقی بر سر کسری بودجه و تورم خواهد آمد؟

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند