مروری بر روزنامه‌های شنبه 27 بهمن ماه 1397

سناریوهای حداقل حقوق ۹۸ / احتمال افزایش ۲۵ تا ۹۷ درصدی

سناریوهای حداقل حقوق ۹۸ / احتمال افزایش ۲۵ تا ۹۷ درصدی
روزنامه‌های امروز روایت می‌کنند که کمیته مزد سال 98 بر سر افزایش یک میلیون و 80 هزار تومانی سبد معیشت کارگران در سال 97 توافق کرده‌اند. بنابراین این رقم مبنای چانه‌زنی برای تعیین حداقل دستمزد سال 98 می‌شود.

اسفند ماه هر سال را می‌توان ماه چانه‌زنی کارگران و کارفرمایان بر سر تعیین حداقل دستمزد سال بعد دانست. امسال نیز شورای عالی کار با حضور نمایندگان دو طرف و دولت اقدام به تعیین حداقل دستمزد ۹۸ می‌کند.

به گزارش تجارت‌نیوز، اگر چه بحث تعیین حداقل دستمزد به خودی خود امر حساسی است، اما تلاطمات اقتصادی سال ۹۷ و کاهش بیش از اندازه قدرت خرید کارگران، باعث حساسیت بیش از پیش حداقل دستمزد ۹۸ شده است.

روزنامه همشهری در گزارشی از طریق گفتگو با نمایندگان کارگران و کارفرمایان به «سناریوهای افزایش مزد» پرداخته است. این روزنامه روایت می‌کند که کمیته مزد ۹۸ با حضور نمایندگان کارگری، کارفرمایی و دولت به این توافق دست پیدا کرده‌اند که هزینه معیشت کارگری در سال ۹۷ به علت تلاطمات اقتصادی بالغ بر یک میلیون و ۸۰ هزار تومان افزایش پیدا کرده و نمایندگان کارگران اصرار دارند که کل این مبلغ به حداقل دستمزد سال ۹۸ اضافه شود.

همشهری روایت می‌کند که گمانه‌زنی‌های این روزنامه در گفتگو با شرکای اجتماعی حاکی از آن است که احتمالا دستمزد کارگران برای سال آینده بین ۲۵ تا ۹۷ درصد افزایش پیدا می‌کند.

روزنامه خراسان نیز به بررسی «مقایسه حداقل حقوق در ایران و جهان» پرداخته است. این روزنامه در ابتدا روایت می‌کند که چون دستمزد کارمندان ۲۰ درصد افزایش پیدا کرده، بنابراین این احتمال وجود دارد که حقوق کارگران نیز ۲۰ درصد افزایش پیدا کرده و به میزان یک میلیون و ۳۶۸ هزار تومان برسد.

خراسان در این زمینه می‌نویسد: دستمزد سالانه میانگین در ایران بر اساس شاخص برابری قدرت خرید در سال ۲۰۱۸، در حدود ۱۱ هزار و ۸ سنت بوده و دستمزد ساعتی ۴ دلار و ۸ سنت. تاکید می‌کنیم که این رقم بر اساس شاخص برابری قدرت خرید است. زیرا اگر رقم اسمی حقوق را در نظر بگیریم، دستمزد میانگین سالانه حدود ۴ هزار دلار و دستمزد ساعتی ۱ دلار و ۷۵ سنت می‌شود.

روزنامه جام جم نیز در گزارش امروز خود به «معادله حداقل دستمزد سال ۹۸» اشاره کرده و روایت می‌کند که پیش‌تر وزیر کار گفته بود حقوق کارگران در سال ۹۸ معادل ۲۰ درصد افزایش می‌یابد، موضوعی که با مخالفت نمایندگان کارگری مواجه شده است.

جام جم می‌نویسد: کمیته دستمزد شورای عالی کار در اولین گام برای تعیین حقوق کارگران در سال ۹۸، هزینه سبد معیشت کارگران در سال جاری را ۴۰ درصد نسبت به سال گذشته افزایش داد. این به آن معناست که متوسط سبد معیشت کارگران در سال جاری نسبت به سال قبل، ۴۰ درصد افزایش یافته و اگر بخواهیم قدرت خرید کارگران را حفظ کنیم باید به همین میزان به دستمزد ماهانه کارگران اضافه کنیم.

یکی از فعالان کارگری در این خصوص می‌گوید: این‌که حداقل دستمزد سال آینده کارگران ۲۰ درصد پیش‌بینی شود خلاف ماده ۴۱ قانون کار است، چون براساس ماده ۴۱، نرخ تورم و سبد معیشتی ملاک تعیین دستمزد کارگران است و ما نمی‌توانیم درصد افزایش کارمندان دولت را برای کارگران هم ببینیم و شورای‌عالی کار را زیر سؤال ببریم.

روزنامه مردم‌سالاری نیز در گزارش امروز خود «دور باطل افزایش تورم و فقر طبقه متوسط» را روایت کرده است. این روزنامه به نقل از یک کارشناس اقتصادی عنوان می‌کند که سبدهای معیشتی اعطا شده به کارگران صرفا یک اقدام موقتی و مسکن بوده و برای رفع فقر باید دست به اصلاحات ساختاری زد.

مردم‌سالاری در خصوص تعیین حداقل معیشت کارگران در کمیته مزد ۹۸ می‌نویسد: در چهارمین نشست کمیته دستمزد، نمایندگان کارفرمایی، کارگری و دولت به عدد سه میلیون و ٧۵٩ هزار و ۲۰۰ تومان به عنوان هزینه معیشت یک خانوار کارگری با میانگین ٣.٣ نفره رسیدند که این عدد بر اساس گزارش مراجع رسمی آماری، تحقیقات میدانی کمیته‌های مزد از وضع معیشت خانوار در مناطق و استان‌های مختلف و محاسبه تورم کالاهای اساسی سبد معیشت کارگران به دست آمده و با شروع جلسات دستمزد شورای عالی کار در هفته‌های آتی مبنای ورود به مذاکرات مزد ۱۳۹۸ قرار خواهد گرفت.

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند