حداقل و حداکثر قیمت زعفران اعلام شد

حداقل و حداکثر قیمت زعفران اعلام شد

عضو شورای ملی زعفران گفت: هم‌اکنون حداقل نرخ هر کیلو طلای سرخ ۷ میلیون تومان و حداکثر ۱۰ میلیون تومان بوده که نسبت به اوایل فصل برداشت افزایش جزئی داشته است.

عضو شورای ملی زعفرانگفت: با توجه به شرایط مساعد اقلیمی، تولید زعفران نسبت به مدت مشابه سال قبل حداقل ۱۰ تا ۱۵ درصد رشد خواهد داشت.

به گزارش تجارت‌نیوز، علی حسینی، عضو شورای ملی زعفران درباره آخرین وضعیت بازار زعفران اظهار کرد: هم‌اکنون حداقل نرخ هر کیلو طلای سرخ ۷ میلیون تومان و حداکثر ۱۰ میلیون تومان بوده که نسبت به اوایل فصل برداشت افزایش جزئی داشته است.

وی با اشاره به اینکه برداشت زعفران روبه پایان است، افزود: با توجه به تولید انبوه محصول انتظار می‌رود که صادرات زعفران با جهشی چشمگیر در بازار روبرو شود.

خرید توافقی زعفران در حال انجام است

حسینی درباره آخرین وضعیت خرید توافقی زعفران بیان کرد: هم اکنون خرید توافقی زعفران از کشاورزان در حال انجام است و امیدواریم مسئولان امر نظارت کافی را داشته باشند تا فرصت طلبان و دلالان نتوانند به این عرصه ورود کنند.

عضو شورای ملی زعفران با بیان اینکه آمار دقیقی از میزان خرید توافقی زعفران در دسترس نیست، گفت: اگرچه ورود سازمان تعاون روستایی به امر خرید توافقی زعفران به منظور جلوگیری از افت قیمت توانست تاثیر مثبتی بر بازار داشته باشد، اما مسئولان ذی ربط باید آمار دقیق خرید را اعلام کنند.

وی ادامه داد: با وجود آنکه با ورود سازمان تعاون روستایی و خرید زعفران از کشاورزان واقعی موافق هستیم، اما خرید محصول از دلالان و واسطه‌ها مد نظر ما نیست چرا که حاصل زحمات تولیدکنندگان نصیب آن‌ها می‌شود.

حسینی با انتقاد از تعلل گمرک در اعلام آمار صادرات زعفران بیان کرد: علی‌رغم کاهش میزان صادرات تا پایان مرداد نسبت به مدت مشابه سال قبل، برآورد‌ها حاکی از آن است که صادرات از این تاریخ به بعد با روند افزایشی روبرو باشد.

این مقام مسئول درباره آینده بازار زعفران گفت: با توجه به تولید انبوه محصول، بازار زعفران در گرو رونق صادرات است و حال باید منتظر ماند و دید که بعد از فصل برداشت چه اتفاقی در بازار رخ می‌دهد.

وی در پایان از افزایش ۱۰ تا ۱۵ درصدی تولید خبر داد و افزود: با وجود شرایط مساعد اقلیمی تولید حداقل نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۰ تا ۱۵ درصد رشد داشته است، اما برای اعلام نهایی آمار تولید تا پایان فصل برداشت باید منتظر ماند.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند