اکسکوینو
تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

وام ازدواج در بودجه ۱۴۰۱ حذف شد!

مراکز همسریابی مجوزدار اسفند 1401

در لایحه بودجه سال آینده بند مربوط به پرداخت و تعیین مبلغ وام ازواج حذف شده است. این در حالی است که هر ساله با انتشار لایحه بودجه، میزان وام ازدواج مشخص می‌شد اما امسال هنوز تکلیف تسهیلات ازدواج مشخص نشده است. ماجرا چیست؟

به گزارش تجارت‌نیوز، تسهیلات ازدواج به زوجین در سال ۱۴۰۰ بین ۷۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان تعیین شده بود. این وام برای عموم زوجین مبلغ ۷۰ میلیون و برای دختران و پسران زیر ۲۳ و ۲۵ سال، مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان بوده است.

اما بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۱ نشان می‌دهد که بند مربوط به مبلغ وام ازدواج حذف شده و به جای آن، دولت پیشنهاد داده که مبلغ وام ازدواج را خودش تعیین کند و مجلس اختیار این کار را به دولت بدهد.

روز گذشته هم مهدی عبدالعلی‌پور، کارشناس بودجه به تابناک گفته بود: در پیش‌نویس لایحه بودجه ۱۴۰۱ مبلغ وام ازدواج به ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون تومان رسیده است.

البته این کارشناس بودجه اعلام کرده بود که دولت موافق افزایش مبلغ وام ازدواج در سال ۱۴۰۱ نبوده و با اصرار مجلس چنین تصمیمی گرفته است.

اصرار مجلس برای افزایش مبلغ وام ازدواج به این دلیل است که ماه گذشته قانونی تحت عنوان جوانی جمعیت را تصویب کرد که بر اساس آن امکانات و تسهیلات خاصی برای ازدواج و فرزندآوری در نظر گرفته شده است.احتمالا در قالب این قانون، مبلغ وام ازدواج در سال ۱۴۰۱ افزایش پیدا می‌کند.

اما حالا باید منتظر ماند و دید واکنش مجلس به حذف بند مربوط به وام ازدواج در بودجه چیست و آیا مجلس اختیار وام ازدواج را به دولت می‌دهد یا نه.

در سنوات گذشته، هر سال تعیین وام ازدواج محل اختلاف دولت و مجلس بود. مجلس اصولا طرفدار افزایش وام ازدواج است اما دولت نه.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند