حذف یک صفر از پول ملی برای اسناد حسابداری هم ارزش ندارد

حذف یک صفر از پول ملی برای اسناد حسابداری هم ارزش ندارد

عضو هیأت علمی دانشگاه و معاون اسبق بانک مرکزی گفت: حذف یک صفر از پول ملی کشور با توجه به هزینه های آن و مشکلاتی که ایجاد می کند توجیه پذیر نیست حتی بر روی اسناد حسابداری نیز حذف یک صفر تأثیر قابل ملاحظه ای ندارد. علیرضا شیرانی،گفت: هرگونه تغییری در عوامل اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی

عضو هیأت علمی دانشگاه و معاون اسبق بانک مرکزی گفت: حذف یک صفر از پول ملی کشور با توجه به هزینه های آن و مشکلاتی که ایجاد می کند توجیه پذیر نیست حتی بر روی اسناد حسابداری نیز حذف یک صفر تأثیر قابل ملاحظه ای ندارد.
علیرضا شیرانی،گفت: هرگونه تغییری در عوامل اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی روندی مثبت و متناسب با هزینه های آن تغییر، در بهبود،رشد و روند مثبت امور نقش داشته باشد.
وی افزود: پول ملی هر کشور به دلیل آنکه کلیه مردم با آن سروکار دارند از اهمیت زیادی برخوردار است.

این استاد دانشگاه گفت: مسئولان اقتصادی کشور باید سعی کنند قدرت واقعی پول ملی را حفظ و ارتقا دهند و حجم پول در گردش را کنترل کنند. این امر یکی از وظایف اصلی بانک مرکزی است.

وی اضافه کرد: بنابراین تبدیل واحد پول ملی از ریال به تومان و به عبارتی حذف یک صفر از آن تأثیری در اقتصاد خرد و کلان کشور، بخشهای واقعی اقتصاد، صادرات، واردات و… ندارد. گرچه ممکن است در کوتاه مدت تسهیلاتی در اسناد مالی ایجاد کند.

شیرانی تأکید کرد: به نظر من حذف یک صفر از پول ملی کشور با توجه به هزینه های آن و مشکلاتی که ایجاد می کند توجیه پذیر نیست حتی بر روی اسناد حسابداری نیز حذف یک صفر تأثیر قابل ملاحظه ای ندارد.

وی در گفت وگو با خبرگزاری تسنیم افزود: بهتر است در شرایط ثبات اقتصادی، کنترل نوسانات زیاد نرخ ارز، کنترل حجم نقدیندگی و کاهش تورم، با استفاده از تجربیات سایر کشورها در این زمینه، بررسی کارشناسانه دقیق و بررسی عوارض و عواقب مثبت و منفی آن، دو یا سه  صفر از ریال حذف شود. در این صورت شاید نیازی به تغییر واحد پول ملی هم نباشد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند