حفاظت از زبان فارسی در «آیین سخن»

حفاظت از زبان فارسی در «آیین سخن»

رادیو ایران در راستای نگهبانی از زبان ارجمند فارسی حرکت «آیین سخن» را در اردیبهشت سال جاری آغاز کرده و ادامه می‌دهد.

«آیین سخن» نام پویشی برای نگهبانی از زبان فارسی و جلب توجه مردم و نخبگان به زبان فارسی است. این حرکت نخستین بار در دی ماه ۹۵ روی آنتن رادیو ایران رفت.

به گزارش تجارت‌نیوز، اردیبهشت سال جاری «آیین سخن» روی «قانون ممنوعیت بکارگیری اسامی و عناوین بیگانه» تمرکز کرده و بر آن است تا درباره این قانون، چگونگی اجرا و احیانا مشکلات اجرایی آن فعالیت رسانه‌ای کند.

یدالله گودرزی مدیر گروه فرهنگ و اندیشه رادیو ایران در این باره گفت: با توجه به اینکه روز بزرگداشت فردوسی و روز بزرگداشت زبان فارسی ۲۵ اردیبهشت است با دستور محمدزاده مدیر شبکه قرار شد «آیین سخن» از این ایام برگزار و به صورت متمرکز درباره قانونی که برای حفظ زبان فارسی تصویب شده کار شود. این قانون سال ۱۳۷۵ تصویب شده است اما متاسفانه هنوز آنچنانکه باید و شاید اجرایی نشده است.

همچنین در ماه اردیبهشت فراخوان و مسابقه‌ای برای مردم هم در نظر گرفته شده است که جوایز آن را فرهنگستان زبان و ادب فارسی به برندگان اهدا خواهد کرد. هر هفته چهار واژه بیگانه در برنامه «کافه هنر» رادیو ایران مطرح می‌شود و از مردم می‌خواهیم که واژه سازی کنند و معادل برای آنها پیشنهاد دهند.

وی افزود: اکنون، زمانی است که هر ایرانی عاشق ایران باید کاری برای زبان فارسی کند و در نگهبانی از زبان فارسی بکوشد.

رادیو ایران پایگاهی است برای این امر، یعنی نگهبانی از زبان فارسی. مردم می‌توانند هر پیشنهاد یا نظری در این راستا دارند به رادیو ایران بگویند و مطمئن باشند که پیگیری می‌شود.

خوشبختانه سازمان و ارگان‌های فرهنگی و رسانه‌ها همکاری خوبی با رادیو ایران در این زمینه دارند و ما با فرهنگستان زبان و ادب فارسی هم همکاری خوبی داریم. گزارشگران رادیو ایران به میان مردم خواهند رفت و از کافه‌ها، مغازه‌ها و فروشگاه‌ها در باره نام آنها گزارش خواهند گرفت و نظر مردم را در این باره خواهند گرفت.

«آیین سخن» با شعارهای «هر ایرانی نگهبان زبان فارسی» و «من نگهبان زبان فارسی هستم» مردم را به همراهی با پویش «آیین سخن» فراخوانده است.

 

منبع: مهر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند